yardimci-dinleme-sistemleri

Yardımcı Dinleme Sistemleri

01-06-2021

İşitme kayıplı kişiler günlük hayatlarında, çevrelerindeki sesleri işitme cihazları sayesinde daha iyi ve daha kolay duyarlar. Fakat televizyon izleme, online toplantılara katılma, gürültülü ortamlarda telefonla konuşma, okul ortamında öğretmene uzak kalma gibi durumlarda duymada, dolayısıyla algılamada problemler oluşabilmektedir. Tam bu noktada yardımcı dinleme sistemleri işitme cihazı kullanıcılarımız için destek sunmaktadır. Bu sistemlerin çeşitlerine ve kullanım alanlarına birlikte bakalım;

ConnectClip

Eller serbest modu:

ConnectClip sayesinde işitme cihazınızı kablosuz stereo kulaklık gibi kullanabilirsiniz. ConnectClip`i işitme cihazlarınız ile eşleştirerek, ellerinizi kullanamayacağız durumlarda bile telefon görüşmelerinizi doğrudan işitme cihazınızla yapabilirsiniz. Ayrıca ConnectClip üzerinde bulunan mikrofon, gürültü baskılayıcı özelliği sayesinde çevrenizde rahatsız edici sesler olsa bile sesinizi karşı tarafa çok net bir şekilde iletmektedir. ConnectClip sayesinde Bluetooth ile bağlandığınız akıllı telefonunuzdan müzik dinleyebilir, videolar izleyebilirsiniz.1

1`e 1 mikrofon 

Kalabalık ortamlarda, konferanslarda, sınıfta, amfide dinlemek istediğiniz kişiyi duymakta ve algılamakta zorluk yaşarsanız yapmanız gereken tek şey ConnectClip`in mikrofon modunu açarak karşınızdaki kişiye vermek.  ConnetClip’in üzerinde bulunan dahili mikrofon dinlemek istediğiniz kişinin sesini doğrudan işitme cihazınıza iletecek ve daha az efor harcayarak karşınızdaki kişiyi duymanızı sağlayacaktır.

Uzaktan kontrol

ConnectClip dinleme sisteminin üzerinde bulunan düğmeler işitme cihazınızın ses seviyesini kontrol etmenizi ve sizin için uygulanan diğer programlara kolayca geçiş yapma imkânı sunmaktadır.

Bilgisayar Bağlantısı

   Kullanıcıların dijital bağlantılar (Skype, Zoom, Teams vb.) esnasında karşısındaki insanların sesini daha iyi duyması; film, oyun, müzik deneyimini kesintisiz yaşaması için ConnectClip ile Bluetooth destekli bilgisayara bağlanarak, doğrudan işitme cihazları üzerinden kesintisiz ses erişimi sağlayabilirler.

EduMic

EduMic işitme kaybı olan çocuklar ve gençlerin akademik başarısını desteklemek için tasarlanan çok yönlü bir yardımcı dinleme sistemdir. Çocukların gelişim döneminde sesleri tanıma ve öğrenmesi çok önemlidir. Özellikle işitme kaybı olan çocuklar ve gençler sınıf ortamında dinleme engelleri ile karşı karşıya gelebilmektedir. 

  EduMic mevcut FM sistemlerinin yerine de kullanabileceğiniz birçok yenilik eklenen bir yardımcı dinleme cihazıdır. EduMic, çocukların sınıftaki gürültüyü, yankılanmayı ve mesafeyi yönetmelerine yardımcı olmak için öğretmenin sesini kablosuz bir uzak mikrofondan doğrudan erişim sağlayan işitme çözümüdür. Sınıflarda ve diğer ortamlarda bulunan ses alanı sistemlerine Jack kablosu üzerinden bağlanma olanağı da sunmaktadır.2

Amigo FM Sistemi

FM sistemleri işitme cihazının yetersiz kaldığı mesafe, yankılanma, gürültü gibi olumsuz ortamlarda çocukların öğretmenlerini daha iyi duyup algılamasını desteklemek için geliştirilen sistemlerdir. FM yardımcı dinleme sistemi bir mikrofon, bir verici ve bir alıcıdan oluşmaktadır. Öğretmenin sesi verici üzerinde bulunan mikrofonla işitme cihazına iletilmektedir.

 

CROS/BiCROS Sistem

İşitme kaybı olsun veya olmasın karmaşık sesler hayatımız her anında bulunmaktadır. Eğer tek taraflı işitme kaybınız varsa doğrudan ses akışı yapmak ve bir konuşmayı dinlemek zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Oticon CROS her ikisini de yapmayı mümkün kılan ilk CROS çözümüdür. 

Oticon CROS, devrim niteliğindeki özelliği OpenSound Navigator sayesinde size 360 derece ses erişimi sağlamaktadır. OpenSound Navigator sürekli olarak ortamı tarar, ses seviyelerini dengeler ve istenmeyen gürültüyü ortadan kaldırır. Algılanan ses ise diğer kulağa takılan alıcı işitme cihazına aktarılır.

Eğer iyi olan kulakta işitme kaybı söz konusu ise, bu çözüm BiCROS olarak yapılandırılır. BiCROS sistemde alıcı olarak takılan işitme cihazı, hem işitme kaybı için ses artırımı sağlamakta hem de CROS vericisinden gelen sesleri kişiye aktarmaktadır.

TV Adaptörü

Sevdiğiniz televizyon programlarını izlerken duymakta zorluk yaşadığınızda, ses seviyesini yükseltmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum yanınızda bulunan insanların rahatsız olmasına sebebiyet verebilir. Oticon TV Adaptörü ile televizyon seslerini doğrundan işitme cihazlarınıza aktarabilirsiniz. Oticon ON uygulamasından, işitme cihazlarınızın ses seviyesini ayarlayabilir ve televizyon programına geçişini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Telefon Adaptörü  

Telefon adaptörünü evde kullanmış olduğunuz sabit hat telefonuna bağlayarak gelen aramaları ConnectClip aracılığıyla doğrudan işitme cihazlarınız ile yapabilirsiniz. ConnectClip üzerinde bulunan butonlar yardımı ile gelen çağrıyı direk kabul edip yakınlarınız ile rahatlıkla konuşmanın mutluluğunu yaşayın.

Titreşimli Çarlar Saat

 İşitme kayıplı kişiler veya uyanmakta zorluk yaşayan insanlar telefon alarmını ve çalar saatin sesini duymakta zorluk yaşayabilmektedir. Titreşimli çalar saat, istediğiniz zamana ayarlandığında hem titreşim hem de sesli bir uyarı verir. Küçük ve kibar yapıdadır. Geceleri saati görmeniz için aydınlatma tuşuna sahiptir.

Baby Observer

Günlük yaşantımızda kullandığımız bebek takip sisteminin işitme kayıplı bireyler için üretilmiş halidir. Alıcı ve verici olmak üzere 2 parçadan oluşan Baby Observer sayesinde; bebeğin ağlama sesi veya hareketleri alıcı tarafından tespit edilerek annedeki vericiye ışık ve titreşim olarak aktarılır.

İlerleyen yıllarda çocuğuna seslenmek veya yanına çağırmak isteyen anne alıcıyı çocuğuna verebilir. Bu sayede vericiyi hareket ettirdiğinde ya da seslendiğinde çocuk titreşimli-sesli uyaranı fark ederek annesine geri dönüş yapabilecektir.

 

 

Odyometrist Mert KÖSE

Kaynakça

1-Dave G., ConnectClip: A Guide to Better Communication, Oticon Whitepapers, 2019 ?
2-https://wdh02.azureedge.net/-/media/oticon-us/main/download-center---myoticon---product-literature/pediatrics-support-material/15555-0673---pediatric-home-connectivity-guide.pdf?rev=484C&la=en ?

kac-cesit-isitme-cihazi-vardir

11-06-2020

Birçok teknolojik ve elektronik üründe olduğu gibi işitme cihazlarında da bazı sınıflandırmalar vardır.
isitme-cihazi-uygulamalarinda-gercek-kulak-olcumu

08-06-2022

Yetişkin kullanıcılarımızda gerçek kulak ölçümü, bireyin dış kulak kanalı dahil edilerek, işitme cihazının kulağa olan gerçek ve doğru ayarının tespit edilmesidir.
isitme-cihazi-kullanim-surecleri

03-11-2021

İşitme cihazı kişinin işitme kaybına göre, kişinin duymak istediği ses rengine göre dijital programlanabilir cihazlardır.