İşitme kaybı belirtileri

İnsan kulağı ileri düzey ve hassas bir algılama organıdır. Vücudun öteki bölümleri gibi kulaklar da yıpranabilir. İdis olarak işitme kaybı belirtileri gösteren kişilerin çoğuna çözüm seçenekleri sunabiliyoruz.

İşitme testi randevusu alın

İşitme kaybı belirtileri kesin olmayabilir ve zamanla ilerleyebilir, ya da aniden başlayabilir ve hemen anlaşılabilir. Hangisi olursa olsun, en önemli belirti bazı sesleri veya heceleri anlamakta zorluk çekmektir. Örneğin insanların konuştuğunu duyabilirsiniz, fakat söylediklerini anlamayabilirsiniz ya da söylediklerini tekrarlamalarını isteyebilirsiniz. İşitme kaybının bir başka belirtisi, konferanslar, restoranlar ve toplantı salonları gibi gürültülü ortamlarda duymakta zorluk çekmektir. Bunun sonucunda kişi hayal kırıklığına uğrayabilir, sosyal etkinliklerden uzak durabilir, depresyona kapılabilir, kendini soyutlanmış ve yalnız hissedebilir. Bu işitme kaybı belirtilerinde biri sizde varsa bir işitme uzmanına gitmenizi tavsiye ediyoruz. İdis İşitme merkezi ekibi işitme kaybınızı ölçmeye hazırdır.*

İşitme kaybı belirtilerini
anlamanıza yardım edebiliriz

Kendinizde veya sevdiklerinizden birinde işitme kaybı belirtileri fark ederseniz yardım almanız gerekir.
Size en yakın İdis işitme merkezine başvurarak işitme testi* için randevu almakla sürece başlayabilirsiniz.

Hadi başlayalım

İşitme kaybı
belirtileriniz mi var?

İşitme kaybını kabullenmek zor gelebilir, fakat tedavi edilmezse yaşam kalitenizi olumsuz etkiler. Başkalarını anlamakta ve iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız sosyalleşmek çok yorucu olabilir. Sohbetler için çok fazla beyin enerjisi harcamak gerekir, bu nedenle işitme kaybı kişinin alıngan, öfkeli, gergin ve depresyonda olmasına yol açabilir. Kariyer ve akademik başarınızda da olumsuz etkileyebilir; işitme kaybı işte veya okulda performansın düşmesine yol açabilir. İşitme kaybı ile depresyon arasında bağlantı olduğu saptanmıştır. Üstelik insanın dikkatini azalttığı için kaza riskini arttırmaktadır. İşte bu nedenle işitme kaybı belirtilerini fark etmek önemlidir.

İşitme kaybı belirtileri anneniz veya babanızda mı var?
Size yardımcı olabiliriz.

İşitme kaybı genelde ilk olarak aile üyeleri tarafından fark edilmektedir. Kişinin işitme problemi olduğunu kabul etmesi uzun sürebilir. Eğer sevdiklerinizden birinde bu belirtiler olduğunu düşünüyorsanız yardım almanızı öneriyoruz. Uygun bir işitme cihazı desteği ile işitme kaybı belirtiler azaltılabilir, böylece kişinin yorgunluğu azalır ve çevresine daha çok enerji ayırabilir. Annenize veya babanıza randevuda eşlik etmek ister misiniz? Özellikle ilk randevuda kişiye bir akrabanın veya arkadaşın refakat etmesini tavsiye ediyoruz.

Yakınınızda bir İdis bulun

İşitme testi yaptırmanız gerekiyor

Bu sayfayı okuyorsanız ya size pek çok kere “işitme testi yaptırmanız gerekiyor” denildi ya da kendinizde veya sevdiklerinizden birinde işitme kaybı olduğundan kuşkulanıyorsunuz. Bu konuda artık modası geçmiş pek çok klişe sebebi ile insanların işitme kaybını kabullenmek istemedikleri bir gerçektir. Halbuki her yaştan insanda işitme kaybı meydana gelebilir ve günümüzün işitme cihazları sesleri yükseltmekten çok daha fazlasını yapmaktadır.

 

İşitme kaybı belirtileriniz ciddi bile olsa umutsuzluğa kapılmayın, geç kalmadınız. İdis işitme merkezi uzmanları size özel çözüm için yardımcı olacaktır.

Kulak çınlaması, işitme kaybı belirtisi olabilir mi?

Hearing Health Foundation’a göre kulak çınlaması bulunan kişilerin yaklaşık %90’unda işitme kaybı bulunmaktadır.

İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
  • Lütfen adınızı giriniz.
  • Lütfen soyadınızı giriniz.
  • Lütfen Bir İl Seçiniz
  • Lütfen İlçe Seçiniz
  • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
  • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
  • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

Yakınınızdaki
işitme merkezini
bulun
Şubeler