Sensörinöral işitme kaybı

Sensörinöral işitme kaybı, üç tip işitme kaybından en sık görülenidir Bu tip işitme kaybı; iç kulaktaki tüylü hücreler, beyne giden sesi aktaran sinirler veya beynin kendisi zarar gördüğü zaman meydana gelir. Çoğunlukla doğal yaşlanma süreci veya gürültüye/yüksek sese maruz kalma buna neden olur. Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin:

İşitmeniz ile ilgili endişeniz mi var? Yardımcı olabiliriz.

Bir işitme testi randevusu talep edin.

Sensörinöral işitme kaybı
nedir?

İç kulağımızın içinde sesi algılayan tüylü hücreler ve sesi beyne ileten işitme siniri vardır. Yaş, gürültü veya hastalık nedeniyle tüylü hücrelerde oluşan hasar, Sensörinöral işitme kaybına neden olabilir. Sensörinöral işitme kaybı tek bir kulakta veya her iki kulakta da olabilir. 

Sensörinöral kayıp ile doğmak mümkündür ama muhtemelen bu zaman içinde gelişecektir. Yaşla ilişkili işitme kaybı ,sensörinöral işitme kaybının en yaygın nedenidir. İşitme kaybı hafiften şiddetliye ve hatta çok ileri derece aralığında değişebilir ve belirli nedenlere bağlı olarak zamanla yavaş bir seyir izleyerek kötüleşme eğilimi gösterebilir. 

Sensörinöral işitme kaybının semptomları

İşitme kaybı çoğunlukla uzun zamanda meydana gelir. Bu nedenle yaşadığınızda nasıl bir şey olacağını bilebilmeniz için işitme kaybının belirtilerini bilmek önemlidir.

Sadece sensörinöral işitme kaybına özel semptomları tanımlamak güç olabilir. Ancak aşağıdaki semptomlardan herhangi biri sizde varsa işitme kaybınız ve çok muhtemelen sensörinöral işitme kaybı olması olasıdır:

Bu belirtilerden herhangi biri var mı?
 • İki kişiden fazla kişinin olduğunda veya arka plan gürültüsü olduğunda konuşmaları takip etmede güçlük
 • Hoparlörlerle duyurulan, restoran, mağazalar veya işyeri gibi yerlerde verilen sözel bilgileri anlamakta güçlük
 • Telefon konuşmalarını anlamakta güçlük
 • Seslerin net gelmemesi veya insanların mırıldanıyor gibi işitilmesi
 • Tiz (ince) sesleri işitmede güçlük
 • Kulaklarda çınlama veya uğultu-tinnitus olarak adlandırılır -bu tip işitme kaybında sık görülür

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri tanıdık geliyorsa, işitme kaybı olabilir. Profesyonel bir değerlendirme için, bizimle iletişime geçmenizi öneririz. İşitme kaybınız varsa, işitme kalitenizi iyileştirmeye yönelik seçenekler için görüşebiliriz.

Sensörinöral işitme kaybının tedavisi

Sensörinöral işitme kaybı ilaç veya ameliyat ile tedavi edilemez. Bu tip işitme kayıplı kişilerin işitmesi çoğunlukla işitme cihazlarının yardımıyla desteklenir. İdis işitme merkezleri farklı tipte işitme cihazları sunmaktadır. Alanında yetkin uzmanlarımız işitme kaybınıza uygun olan işitme cihazını seçeceklerdir.

İşitme cihazı türleri

Sensörinöral işitme kaybının çözümü için beklendikçe, sosyal soyutlanma ve düşük yaşam kalitesi ortaya çıkabilir. Bu sebeple işitme kaybınız için mümkün olduğu kadar erken harekete geçmenizi tavsiye ederiz.

İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
 • Lütfen adınızı giriniz.
 • Lütfen soyadınızı giriniz.
 • Lütfen Bir İl Seçiniz
 • Lütfen İlçe Seçiniz
 • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
 • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
 • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

Ani işitme kaybı

Ani sensörinöral işitme kaybı (SSNHL) - ani sağırlık olarak bilinir - bir anda veya birkaç gün içinde açıklanamayan, hızlı işitme kaybını içerir. Genellikle tek bir kulakta meydana gelir. Bazen kendi kendine geçebilir veya tıbbi tedavi ile düzeltilebilir. Ani bir işitme kaybı yaşıyorsanız, tıbbi tavsiye için geç olmadan doktorunuza danışın.

Sensörinöral işitme
kaybı için en iyi işitme
cihazı nedir?

İşitme kaybı tedavisindeki altın standart, kişinin kendisine özel ihtiyaçlarına göre programlanıp uygulanan işitme cihazlarıdır.
Sizin için en iyi işitme cihazı, bir başkası için en iyi işitme cihazı olmayabilir. Yaşam tarzı faktörleri, bağlantı seçenekleri, fiyat ve genel görünüm, sensörinöral işitme kaybınızı tedavi etmek için dikkate almanız gereken faktörler arasındadır.

İşitme cihazları türleri

Sizi veya sevdiğiniz birini etkilemeden önce işitme
kaybını önleyin

İşitmeniz hala normalse, işitme kaybını önleyebilirsiniz. Kulak tıkaçları, kulak kalıpları veya bazı kulak kapatıcıları aşağıdaki türde yüksek sesli gürültülere maruz kalacağınızı bildiğinizde işitme kaybınızı önlemeye yardımcı olabilir

 • Çim biçme aletleri ve yaprak üfleyici cihazlar gibi bahçe aletleri
 • Ağaç işleri makinesi
 • Gürültülü cihazlar
 • Fabrikalar, şantiyeler ve hatta okullar dahil işle ilgili yüksek sese maruz kalma durumları,
 • Kar motosikleti
 • Müzik

Kulak tıkaçları kulaklarınıza koruma sağlayabilir. Yüksek sesli gürültülerden kaçınmak ve gündelik seslere maruz kalma sürenizi azaltmak da yardımcı olabilir.

İşitme kaybı hakkında daha fazla bilgi için