Tedavi edilmeyen işitme
kaybının 8 sonucu

Tedavi edilmeyen işitme kaybı ile yaşamak işitme kabiliyetinizden daha fazlasını etkiler.
İşitme sorunlarınızı çözüm bulmanın sonuçları hakkında bilgi edinmek için işitme testi randevusu alın

İşitme testi randevusu alın
Zihinsel netliğiniz etkilenebilir

Etrafınızdaki sesleri işitmekte güçlük çektiğinizde, zihinsel anlamda netliğiniz bundan kötü etkilenebilir. Bunun nedeni, sesleri işleme ve konuşmaları tanıma becerisine zarar verebilecek şekilde beyne giden uyarımlardaki azalmadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tedavi edilebilmesi için işitme kaybını tanımlamak önemlidir.

İşitmeniz ne durumda? Ne kadar iyi duyduğunuzu öğrenmek için size en yakın İdis İşitme Merkezinde işitme testi yaptırın, sonuçları işitme uzmanlarımız ile değerlendirin.

Demans riskiniz artabilir

Hafif bir işitme kaybının olması bile demans oluşma riskinizi iki katına çıkarabilir. Durum ne kadar şiddetliyse, bilişsel bozulma riski o kadar büyüktür. Örneğin orta şiddetteki bir işitme kaybı, riskinizi üç katına çıkartır. Şiddetli bir işitme kaybında, demans oluşma olasılığı beş kata kadar artar. İşitme kaybı ile demans arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşitme kaybı ve demansı ele alan bir makaleyi aşağıdaki bağlantıda size sunuyoruz.

Demans ve işitme kaybı
İşitme kaybı belleğinizi etkileyebilir

Çok yakın zamanda söyleneni hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Konuşmaları veya iletilen bilgileri işitmek için özel bir çaba gösterdiğinizde söylenenleri anlamak ve hatırlamak zor olabilir. Bunun nedeni dinlemek için kullanılacak ekstra bilişsel kaynakların, hatırlama ve anlama için mevcut olan kaynaklardan harcayacak olmasıdır.

Sohbetler eskisi kadar eğlenceli değil

İşitmeniz kötüleştikçe, gündelik konuşmaları takip etmek gittikçe daha zor hale gelir. İnsanlardan sık sık söylediklerini tekrarlamalarını isteyebilir veya anlamak amacıyla dudaklarını okumak için yüzlerini görmeye çalışıyor olabilirsiniz. Hatta kafanızı sallayabilir ve söylenenleri anlıyor gibi davranabilirsiniz. Bu size tanıdık geldi mi? Can alıcı noktasını kaçırdığınız için artık espriler eskisi kadar komik değildir.

Sosyal hayatınız olumsuz etkilenebilir

İşitme kaybınız olduğunda arkadaş çevrenizle ilişkinizi korumak size daha zor gelebilir. Kalabalık buluşmalar, gürültülü restoranlar, parti gibi ortamlarda bu, özellikle fark edilir düzeyde ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda, bazı sosyal etkinliklerden uzaklaştığınızı veya davetleri reddettiğinizi fark edebilirsiniz. Araştırmalar tedavi edilmemiş işitme kaybına sahip kişilerin sosyal etkinliklere katılma oranının %20-24 daha az olduğunu göstermektedir.

İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
  • Lütfen adınızı giriniz.
  • Lütfen soyadınızı giriniz.
  • Lütfen Bir İl Seçiniz
  • Lütfen İlçe Seçiniz
  • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
  • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
  • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

Kendinizi tedirgin, kaygılı hissedebilirsiniz

İşitmeniz kötüleştikçe, etrafınızdaki sesleri çözümlemek ve nereden geldiklerini anlamak size güç gelebilir. Bu, çevrenizde olanlara ilişkin kendinizi daha güvensiz hissetmenize yol açabilir. Kendinizi son zamanlarda daha az güvende mi hissediyorsunuz? Tinnitus (kulak çınlaması) da kaygı durumuyla ilişkilidir.7

İletişim daha yorucu olabilir.

İşitme zor olduğunda, iletişim yorucu olabilir. Bunun nedeni, anlamak için bilişsel kaynaklarınızı daha fazla zorlamanız gerekliliğindendir. Bu durum özellikle, insanların ne söylediklerini anlamak için daha çok konsantre olmanızı gerektiren sosyal etkinliklerde, restoranlarda veya kalabalıklarda daha zorlayıcı olabilir.

İşitme kaybı kazancınıza olumsuz etki edebilir

The Better Hearing Institute tarafından yapılan bir çalışmaya göre tedavi edilmeyen işitme kaybı potansiyel kazancınıza etki edebilir. İşteki performansınızı etkileyebilir. Net şekilde işitmediğinizde, toplantılarda önemli bilgileri veya sizden talep edilelenleri kaçırabilirsiniz.

Yakınınızdaki
işitme merkezini
bulun
Şubeler