İşitme kaybının nedenleri ve
size uygun çözümler

İşitme kaybı herhangi bir yaşta oluşabilir. İlerleyen yaş veya gürültülü seslere maruz kalma en yaygın işitme kaybı nedenleri olsa da enfeksiyon, yaralanma veya genetik bir sorun da işitme kaybına neden olabilir. Sorunlarınızın kaynağının anlaşılması için en yakın KBB uzmanına başvurmalısınız. İşitmenizde bir sorun tespit edilirse, alanında yetkin uzmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

İşitme testi randevusu alın

İşitme kaybı zaman içinde farklı zorluklara yol açar

Yaşla ilişkili işitme kaybı kademeli olarak oluşur ve bunu kendi başınıza fark edemeyebilirsiniz. Çoğu zaman kişi fark etmeden önce problemi aile üyeleri fark eder. Yaşla ilişkili işitme kaybı sadece işitme sorunu yaşayan kişiyi etkilemez. Kişi iyi işitmediği zaman; ailesi, arkadaşları, iş arkadaşları da bunun olumsuz etkilerine maruz kalır. Bazı insanlar, sadece işitme testi sonucu ile işitme kaybı olduğuna ikna edilebilir.

Neyse ki sevdiklerinizin daha iyi işitmesine yardımcı olacak çözümler mevcut. Ayrıca İdis işitme merkezindeki uzmanları olarak işitme testi veya kontrol için geldiğinizde amacımız, arkadaşlarınız, aile üyeleriniz, iş arkadaşlarınız ile kurduğunuz iletişimin kolaylaştırılmasını sağlamak, sağlığınızı ve genel işitme konforunuzu iyileştirmeye yardımcı olmaktır.

İşitme kaybının üzerine eğilmek yaşam kalitenizi iyileştirmek anlamına gelir.

İşitme kaybının nedeni nedir?

Yaşlanma

Yaş, işitme kaybının en büyük nedenidir. Çoğumuz yaşlandıkça iç kulakta değişiklikler olur.

İşitme sistemlerimizdeki her gün meydana gelen aşınma ve yıpranma kademeli olarak bu sistemlerin etkinliğini azaltır. İşitmeniz zayıflamaya başladığında, alçak sesle yapılan konuşmaları, kadın ve çocuk sesi gibi yüksek frekanstaki sesleri duymanız güçleşir. Yaşa bağlı işitme kaybı, arka planda gürültü olan durumlarda konuşmanın parçaları işitilebiliyor olsa bile takip etmeyi çok güçleştirebilir.

İşitme kaybının nedeni nedir?

Aşırı gürültü

Yüksek seviyede gürültüye tekrarlayan şekilde maruz kalmanın işitme kaybına yol açması sürpriz değildir. Hem yüksek sese tekrar eden bir yoğunlukta maruz kalma hem de aşırı ses seviyelerine kısa süreli maruz kalma iç kulaktaki hassas tüylü hücrelerin zarar görmesine ve ölmesine yol açar. Tüylü hücreler zarar gördükçe, işitme becerinizi yitirirsiniz. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre işitme kaybının %90'ından fazlası bu tüylü hücreler veya işitme sinir hücreleri hasar gördüğünde oluşmaktadır.

İdis İşitme Merkezlerinde işitme kaybınızın ilerlememesi için sizinle birlikte çalışıyoruz.

İşitme kaybı tipleri

Sensörinöral, iletim ve mix (karma) tip olmak üzere çeşitli işitme kaybı türü vardır.
Sizde hangi tip işitme kaybı olursa olsun, tedavi seçeneklerini belirlemenize yardımcı olacağız.

Sensörinöral işitme kaybını anlamak

Sensörinöral işitme kaybı zaman içinde işitmenin kötüleşmesine yol açar. Gürültü nedeni ile de oluşan sensörinöral işitme kaybı, aşırı gürültü iç kulaktaki hassas tüylü hücrelere veya sinirlere hasar verdiğinde meydana gelir. Bu durum, tüy hücrelerinin ve sinirlerin sesi beyne düzgün şekilde iletmelerine engel olur. Genelde, sensörinöral işitme kaybı yaşlandıkça veya yüksek gürültü seviyelerine sık sık maruz kalındığında yavaş yavaş oluşur. Çoğu durumda işitme kaybı kalıcıdır. Uygun işitme cihazları kişinin işitmesini normal seviyelere getirir.

Sensörinöral işitme kaybının en yaygın nedenleri:

 • Sık sık fazla gürültülü ortama maruz kalma
 • Doğal yaşlanma
 • Kalıtımsal faktörler
 • Hastalık ve enfeksiyonlar

Doğuştan işitme kaybının en yaygın nedenleri:

 • Annede kızamık/kızamıkçık, sitomegalovirüs veya herpes simplex virüsü
 • Prematürelik
 • Düşük doğum kiloları
 • Doğumda yaralanmalar

İşitme kaybı nedeni: Doğuştan işitme kaybı

Doğuştan işitme kaybına kalıtımsal veya kalıtım dışı faktörler neden olabilir. Doğuştan işitme kaybının %50'sinden fazlasının nedeni genetiktir. Genetik kaynaklı işitme kaybı, doğumda mevcut olabilir veya daha sonra gelişebilir. Genetik harici işitme kaybı nedenleri arasında; düşük doğum kilosu, kızamık veya herpes simplex virüsü gibi annenin gebelik sırasında maruz kaldığı bir virüs, enfeksiyon veya rahatsızlık olabilir.

İletim tipi işitme kaybı nedir?

İletim tipi işitme kaybı, dış ile iç kulak arasında bir tıkanıklık veya başka bir engel nedeniyle ses dalgalarının iletilmesindeki sorunlar anlamına gelir. Kulak kiri, yabancı cisim kaçması gibi sebeplerle olduğu gibi; kulağın zarar görmesi gibi daha ciddi bir neden olabilir. Bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanının yardımı gerekebilir.

İletim tipi işitme kaybı çoğunlukla kulakta tıkanıklık hissi verir. Sorununuz hakkında bilgi edinmek ve nasıl çözüm bulabileceğinizi öğrenmek için işitme uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

İletim tipi işitme kaybının en yaygın nedenleri

 • Kulakta şekil bozukluğu
 • Soğuk algınlığı veya alerjiler nedeniyle kulakta sıvı
 • Orta kulak veya kulak kanalındaki enfeksiyonlar
 • Delinmiş kulak zarı

Mikst (Karma) Tip İşitme kaybı nedir?

Hem sesin iletilmesinde görevli dış ve orta kulakta hem de sesin işlenmesinde görevli iç kulak ve beyin yollarında ortaya çıkan bozulma/ engellerin birlikte görülmesiyle ortaya çıkan işitme kaybıdır.

İletim tipi işitme kaybının tedavisi sonrasında, kişinin sensörinöral kaybına uygun olarak belirlenen işitme cihazları ile işitmesi normal seviyelere getirilir. Tekrarlanan enfeksiyon vb sebeplerle oluşan ve tedavi edilemeyen iletim tipi işitme kaybına eşlik eden sensörinöral tip işitme kayıplarına uygun işitme çözümlerimi hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşitme sağlığınızı koruyun

Aşağıdaki gibi durumlarda kulaklarınızı koruyarak işitme sağlığınıza dikkat edin veya bu ortamlardan tamamen kaçının.

Arka plan gürültüsü

Arka plan gürültüsü nedeniyle kendinizi duyurmak için bağırmak zorunda kaldığınız ortamlar

Endüstriyel gürültü

Gürültünün kulaklarınızı acıttığı veya çınlamalara yol açtığı yerler

Canlı müzik

Yüksek ses seviyelerinin, sonrasındaki birkaç saat boyunca duymayı güçleştirdiği durumlar

İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
 • Lütfen adınızı giriniz.
 • Lütfen soyadınızı giriniz.
 • Lütfen Bir İl Seçiniz
 • Lütfen İlçe Seçiniz
 • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
 • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
 • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

Yakınınızdaki
işitme merkezini
bulun
Şubeler