neden-her-iki-kulagima-birden-isitme-cihazi-kullanmaliyim

Neden her iki kulağıma birden işitme cihazı kullanmalıyım?

20-08-2020

İşitme kaybı bireylerde yaşam kalitesinin düşmesine, bunların yanında fonksiyonel kapasitede azalmaya, sosyal kültürel faaliyetlerin kısıtlanması, asabiyet, stres, depresyon, İş performansında düşüş gibi birçok şeye neden olabilmektedir. Cerrahi yöntemlerle işitme kaybın düzeltilemediği durumlarda bireyin mevcut durumunun iyileştirilmesinde, normal ya da normale yakın işitmede cihazlarının rolü büyüktür.

İşitme de tıpkı görmek gibi çift taraflı olarak tasarlanmıştır. Gözümüzde görme problemi olduğunda her iki göze birden cam uygulaması yapılıyorsa, ölçüm yapılarak tespit edilmiş her iki kulakta birden oluşan işitme kaybının düzeltilebilmesi için de işitme cihazlarının her iki kulağa birden uygulanması en sağlıklı olandır. Maddi ya da estetik yönden caydırıcı olsa da, her iki kulakta işitme cihazı kullanımının erken dönemde yaşam kalitesine olan etkilerine gelin hep beraber bakalım;

1-Konuşmanın anlaşılabilirliği,

Çift taraflı işitme cihazı kullanımı tek taraflı cihaza göre sakin ya da daha karmaşık gürültülü ortamlarda konuşmaların algılanabilirliğini, beynin konuşma seslerine odaklanabilirliğini arttırır. Özellikle çok ileri derece kayıplı veya konuşmayı anlama düzeyi çok düşmüş bireylerde çift taraflı işitme cihazı kullanımı hem duymayı hem de anlamayı iki kat daha iyileştirir.

2-Daha az dinleme çabası ve daha çok algılama,

Çift taraflı dinleme tek taraflı dinlemeye göre odaklanma ihtiyacını daha aza indireceği için kullanıcıyı daha az yorar, konuşulanları daha fazla hatırlama imkanı sunar, seslerin daha berrak duyulmasını sağladığı için işitme cihazı memnuniyetini arttırır. 

3-İşitme ve anlama becerisini koruma

Tek taraflı işitme cihazı kullanımlarında, cihaz kullanılmayan kulağın sesleri ayırt edebilme yeteneğinde iç kulağın canlılığında zayıflama devam edecektir. Çift kullanım bunun önlenmesini, her iki kulağın birden aktif kalmasını ve daha ileri yaşlarda işitme cihazı kullanım memnuniyetinizin devamlılığını sağlayacaktır.

4- Sesin geldiği yönü belirleme,

Çift taraflı işitme cihazı kullanımı sesin kaynağının yönünü tayin etmeyi kolaylaştırdığı gibi, çok ileri derce kayıplı bireylerde aktif gürültülü ortamlarda (trafik vb.) kişisel güvenlik için de oldukça önemlidir.

 

 

 

5-Dengeyi koruma

İşitme organımız aynı zamanda denge organıdır, çift taraflı dinleme ile hem dengeyi korumuş hem de daha geniş duyma aralığına ulaşmış oluruz.

6-Karmaşık gürültülü ortamlarda konfor

Tek taraflı işitme cihazı kullanımlarında kişiler özellikle gürültülü ortamlarda konuşma seslerini daha iyi algılayabilmek için cihazın sesini daha fazla yükseltme eğilimi içinde olurlar, ancak ses seviyesindeki artış etraf gürültüsünün de beraberinde daha fazla artmasına neden olacağı için kişiyi konfordan daha fazla uzaklaştırabilir. Fazlaca artan ses seviyesiyle beraber cihazda rahatsız edici ötme seslerinin de ortaya çıkması mümkündür. Çift taraflı işitme cihazı kullanımlarında daha dengeli ve eşit ses ayarı sayesinde gürültülü ortamlarda konuşma seslerini kaçırmadan konforu korumuş olursunuz.

7-Gelişmiş bağlantı özelliklerinden çift taraflı faydalanma,

Gelişen teknoloji ile birlikte artık işitme cihazlarının birçok cep telefonu, tablet veya bilgisayara doğrudan bağlantı imkanı bulunuyor. İşitme kayıplı bireylerde zorlaşan telefon görüşmeleri veya müzik, video seslerini çift taraflı olarak aynı anda dinlemek hem duymayı hem de anlaşılabilirliği iki kat daha artırmış oluyor.

8-Bakım, arıza vb. durumlarda çift cihazdan faydalanma

Her elektronik alet gibi işitme cihazlarının da belli dönemlerde kontrol ihtiyaçları ya da arıza kaynaklı teknik bakım ve tamire ihtiyacı oluyor. Böyle durumlarda tek taraflı işitme cihazı kullanan kişilerin eğer yedek bir işitme cihazı yoksa belirli bir süre cihazsız kaldıkları durumlar oluşuyor, ancak çift cihaz kullanıldığı durumlarda geçici bir süre tek taraflı cihazla idare etmek durumu yarı yarıya kolaylaştırdığı için kişinin kendini daha güvende hissetmesini ve sürecin daha kolay geçmesini sağlıyor.

Odyometrist Gamze AYDOĞDU

 

isitme-cihazi-secimi-neden-onemlidir

08-07-2020

İşitme kayıplı bireylerin işitme cihazını kullanmaması veya geciktirmesi işitmenin ve anlama kaybının artmasına ve hatta işitme yetisinin tamamen kaybetmesine sebep olabilir.
isitme-cihazi-kullanimi-verimliliginde-onemli-noktalar

23-06-2021

İşitme cihazı kullanırken cihazdan alınan verim de kullanıcının istek ve beklentileri doğrultusunda çeşitlilik göstermektedir; bu yazıda işitme cihazı kullanırken alınan verimlilik üzerinde etkisi olan çeşitli faktörlere değineceğiz.

isitme-cihazi-fiyatlari-neye-gore-degisiyor

21-08-2020

Çeşitli yapılan arge yatırımları işitme cihazı deneyimlerini daha iyi halde sumaktadır. Bu sayede sosyal hayatların da kişilerin toplumda daha iyi bir yer almasını sağlamaktadır. İşitme cihazları artık sadece duyma fonksiyonu olarak değil, Bluetooth’lu elektronik cihazlarla kablosuz bağlanabilme, tinnitus (çınlama) support(destek) gibi özellikleri sayesinde daha işlevsel halldedirler.