İşitme cihazlarının türleri nelerdir?

İşitme cihazlarının fiyat, ebat, özellikler, kulağa takılış şekli ve dışarıdan bakıldığında görünüp görünmeme açılarından farklı çeşitleri olabilir. Bu sayfada çeşitli işitme cihazı türleri hakkında genel bilgi vereceğiz.

İşitme cihazlarının türleri

Daha iyi duymak istiyorsunuz fakat hangi tür işitme cihazının size en uygun olduğunu bilmiyor musunuz? İşitme cihazı türleri hakkında genel bilgi ve yaşam tarzınıza en uygun işitme cihazını seçerken dikkate almanız gereken faktörler aşağıda açıklanmıştır.

İşitme cihazı türü: kulak içi

Kulak içi işitme cihazının türleri vardır. Bunların tümü doğrudan kulak içine takılır, bu nedenle biçiminin doğru olması, optimum rahatlık ve ses kalitesi verecek şekilde takılması gerekir. Kulak içi işitme cihazları 3D teknolojimiz ile kişiye özel üretilir, böylece kulağınıza mükemmel şekilde oturur, rahatsız etmez.

Bu tür işitme cihazları, genelde hafif ve orta derecede işitme kaybı için uygundur. Dışında herhangi bir aparat bulunmadığı için göze çarpmayabilir.

Beş tür kulak içi işitme cihazı bulunmaktadır, bunlar kanal içinde gizli olabilir veya konka tipi olabilir. En küçük model, kulak kanalının içine yerleştirilir ve 10 kulaktan 8’inde görünmezdir*. Bu türler hakkında daha detaylı bilgi için size en yakın İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edin.

Görünmeyen kulak içi işitme cihazları (IIC), piyasada satılan en küçük işitme cihazlarıdır. Dikkati çekmemekte erişilen en yüksek düzeyi sunarlar, kulak kanalınıza uyması için özel üretilirler ve görünmezler*. Bu tür işitme cihazlarında ince ip bulunur, böylece kolayca çıkarılabilirler.

Bu tür işitme cihazları ses ortamına otomatik olarak adapte olur, bu nedenle gün boyunca dokunmak veya ayar yapmak gerekmez. Duymanız gereken sesleri yükseltmeye yardımcı olan ve geri plandaki gürültüyü azaltan yönlü mikrofon, ebatları nedeniyle bu tür işitme cihazlarına takılamaz.

Bazı kişiler, bu tür işitme cihazları çok küçük olduğu için takmakta, çıkarmakta, ayarlamakta ve pilini değiştirmekte zorluk çekebilir, fakat bu tür cihazlar, dışarıdan belli olmamasını isteyen kişilerce tercih edilmektedir.

Görünmeyen kulak içi işitme cihazları (IIC) ve size uygunluğu hakkında bilgi için İdis İşitme Merkezleri’nden birini ziyaret edin.

Tamamı kanal içi işitme cihazlarının stilleri, kulak kanalının içine yerleştirilmek ve görünmemek için kişiye özel tasarlanmaktadır. CIC işitme cihazlarının çoğu tipi, gün boyunca karşılaşılan kişilerin fark edemeyeceği kadar küçüktür. Biraz daha büyük ebatlarında isteğe bağlı bir düğme bulunabilir ve farklı ortamlarda kontrolleri elle ayarlamak için kullanılabilir. Cihazın sadece ön plakası ve pil kapağı görünmektedir.

CIC işitme cihazları hakkında ek bilgi için İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edin.

Kanal içi işitme cihazları (ITC), tümüyle kanal içi işitme cihazlarına kıyasla biraz büyüktür.

Bunlar dış kulağın alt kısmına takılır ve her kullanıcı için özel üretilir. Bu tür işitme cihazlarının pilleri, diğer kulak içi türlere kıyasla daha uzun ömürlüdür, ek olarak bunlar kablosuz ses aktarma ve yönlü mikrofon içermektedir. Yönlü mikrofon büyük bir avantajdır, çünkü duymak istediğiniz sesleri (örneğin konuşma) yükseltir ve geri plandaki gürültüyü azaltır.

Bu tür işitme cihazları genelde dikkati çekmez, fakat tamamı kanal içi ve görünmez kanal içi işitme cihazlarına kıyasla biraz daha göze çarpar. Bu tür işitme cihazları gürültülü ortamlarda çalışması ve sesleri yükseltmesi daha büyük türler kadar güçlü değildir.

Bu tür işitme cihazları kolayca takılabilir, çıkarılabilir ve çeşitli ayar düğmeleri vardır.

ITC işitme cihazları hakkında ek bilgi için İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edin.

Kulak içi yarım konka işitme cihazları (ITE yarım konka), dış kulağa takılmak için tasarlanmaktadır. Cihazın kabuğu, kulağınızın biçimine uyacak şekilde üretilir. Bu tür cihazlar, kulağınızın ebadına bağlı olarak dikkati çekmeyebilir.

Kulak içi yarım konka işitme cihazlarının pilleri, kanal içi işitme cihazlarının pillerine kıyasla daha uzun ömürlüdür, çünkü biraz daha büyüktür. Kullanması kolay cihaz isteyenler için de iyi bir seçenektir.

ITE yarım konka işitme cihazları biraz daha büyük oldukları için kulak içi, tamamı kulak içi ve görünmeyen kulak içi türü işitme cihazlarına kıyasla ek özellikler içerebilir.

Yarım konka işitme cihazları hakkında ek bilgi için İdis İşitme Merkezleri’nden birini ziyaret edin.

Kulak içi tam konka işitme cihazları (ITE tam konka), dış kulağın tamamına takılmak için tasarlanmaktadır. Bu tür cihazlar, kişiye özel işitme cihazlarının en büyük modelleridir ve en çok ses yükseltmesi yaparlar, bu sayede kazanç daha büyük olur. İşitme cihazının kabuğu, kulağınızın biçimine uyacak şekilde üretilir. Kulağınızın ebadına bağlı olarak bu tür işitme cihazları göreceli olarak görünmezler ve takması, çıkarması en kolay kulak içi işitme cihazıdır.

Tam konka işitme cihazlarının pilleri, kanal içi işitme cihazlarının pillerine kıyasla daha uzun ömürlüdür, çünkü biraz daha büyüktür. Bu cihazlar daha büyük amplifikatörleri olduğu için işitme kaybı ağır olan kişilere uygundur, kullanması kolay cihaz isteyenler de için iyi bir seçenektir

ITE tam konka işitme cihazları biraz daha büyük oldukları için kulak içi, tamamı kulak içi ve görünmeyen kulak içi türü işitme cihazlarına kıyasla ek özellikler içerebilir.

Tam konka işitme cihazları hakkında ek bilgi için İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edin.

Kulak arkası işitme cihazları

Kulak arkası işitme cihazları, işitme kaybı daha şiddetli olan veya kulak kanalları küçük olan kişiler için mükemmel seçenektir. Bu tür işitme cihazlarının tüm parçaları kulağın arkasında yer alır ve şeffaf bir tüple kulak kanalının içine takılan cihaza bağlanır.

Bu tür işitme cihazları eski klasik modellere kıyasla daha küçük ve daha incedir, kullanma becerisi az ya da gözleri iyi görmeyen kişiler için iyi seçenektir. Bu tür cihazlar görünürler, fakat göze çarpmazlar ve şık tasarlandıkları için küçük bir ünitenin içine güçlü mini bilgisayar yerleştirilebilir. Bu tür işitme cihazlarında “kabin” çeşitli renklerden birinde seçilebilir.

Kulak arkasına takılan üç tür işitme cihazı bulunmaktadır: BTE, RIC/RITE ve Open Fit. Bu türler hakkında daha detaylı bilgi için size en yakın İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edin.

Hoparlörü kulak içinde işitme cihazları, klasik kulak arkası işitme cihazlarına kıyasla çok daha küçüktür. Bu tür işitme cihazlarına RITE veya bazen RIC (hoparlörü kanal içinde) adı verilmektedir. İdis İşitme’nin uzman çalışanları en çok bu türü tavsiye etmektedir, çünkü göze çarpmayacak ebattadır, kulak kanalının açık kalmasını ve bu sayede seslerin kulağa daha kolay girmesini sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde geri plandaki gürültüler daha kolay ayarlanır ve duymak istediğiniz sesler (örneğin insan sesleri) işitme cihazı içinde arttırılır.

Bunlar klasik kulak arkası işitme cihazlarına kıyasla daha az göze çarpar, fakat nem ve kulak kiri birikmesi meydana gelebilir. Hoparlör kulağın içinde olduğu için kulak kirinden etkilenebilir. Fakat hoparlör ayrı bir modül olduğu için Şubelerimizde değiştirilebilir, kısa sürede kolayca onarılabilir.

Bu tür işitme cihazı hakkında ek bilgi ve deneme için İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edebilirsiniz.

Bu tür işitme cihazları (BTE), kulağın arkasına takılır ve ileri dereceden çok ileri dereceye kadar işitme kayıplarında optimum seçim olduğu için çok kullanışlıdır. Bu işitme cihazı, ince şeffaf bir tüple dış kulağın içine yerleştirilen bir kulak kalıbına bağlanır. Özel yapım kulak kalıbını kulak büyüdüğü zaman gerekirse değiştirmek mümkün olduğu için her türlü işitme kaybına ve kulak büyüklüğüne uygundur (ve özel pediatrik çözümler de bulunmaktadır). İdis İşitme Merkezleri, süper güçlü (BTE SP) ve ultra güçlü (BTE UP) yeni BTE ürünlerini gururla sunmaktadır.

Ebat büyüdükçe özellik sayısı da artmaktadır. Telecoil, ses ayarı ve program ayarları kolayca kullanılabilir, pilin ebadı daha büyük olduğu için daha uzun ömürlüdür, daha güç verir.

BTE işitme cihazları hakkında ek bilgi için İdis İşitme Merkezler’inden birini ziyaret edin.

Open Fit işitme cihazları, hoparlörü kulak içinde işitme cihazları gibi kulağın arkasına takılır ve yükselten sesi kulak kanalının içine veren ince bir tüple bağlanır.

Open Fit işitme cihazları kulak kanalının açık kalmasını ve bu sayede seslerin kulağa daha kolay girmesini sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde geri plandaki gürültüler daha kolay ayarlanır ve duymak istediğiniz sesler (örneğin konuşma sesleri) daha net duyulur.

Bu modellerin bazılarında şarj edilebilir piller bulunmaktadır.

Bu tür işitme cihazları için kulak kalıbı gerekmemektedir.

Sizin İçin En Doğru İşitme Cihazını Bulalım Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
  • Lütfen adınızı giriniz.
  • Lütfen soyadınızı giriniz.
  • Lütfen Bir İl Seçiniz
  • Lütfen İlçe Seçiniz
  • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
  • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
  • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

İşitme cihazı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1. Bir odyoloji uzmanı ile konuşun

Doğru işitme cihazını seçmek karmaşık olabilir. Dikkate alınması gereken hususlar için en iyi yol bir odyoloji uzmanından tavsiye almaktır, İdis İşitme Merkezleri’nin profesyonel uzmanları çeşitli türlerde işitme kayıpları hakkında bilgi sahibidir ve ihtiyacınıza en uygun işitme cihazı türünü tavsiye etmek için yetkindir.

Doğru işitme cihazı seçme süreci, işitme testi* yaptırarak işitme kaybınızın ölçülmesiyle başlamaktadır.

2. Arka plandaki gürültünün azaltılması

Arka plandaki gürültüyü azaltma özelliğine sahip işitme cihazları, kullanıcılara karmaşık sesler bulunan ortamlarda yardımcı olmaktadır. Bu özellik, geri plandaki yüksek gürültü volümünü azaltarak kullanıcının konuşma gibi önemli sesleri duymasını kolaylaştırır.

Tüm işitme cihazlarında bir ölçüde gürültü azaltma özelliği bulunmaktadır. Gürültü azaltma miktarı, modelden modele değişmektedir.

3. Feedback sesini engelleme

İşitme cihazlarının “feedback” sesi can sıkıcı, çok tiz bir sestir. İşitme cihazının hoparlöründen gelen ses, işitme cihazının mikrofonuna geri döndüğünde ve tekrar arttırıldığında feedback meydana gelir. İşitme cihazı kullanıcıları ne zaman birisi ile kucaklasalar bu can sıkıcı geri besleme sesini duyuyordu. Yeni teknoloji sayesinde en son tür işitme cihazları, geri beslemeyi büyük oranda azaltmakta ve hatta ortadan kaldırmaktadır.

4. Şarj edilir işitme cihazları

Bazı işitme cihazları, şarj edilebilir pil kolaylığı sunmaktadır. Gece şarj etme kolaylığı, pilleri düzenli aralıklarla değiştirme gereğini ortadan kaldırarak sorunsuz kullanma olanağı sunmaktadır.

Şarj edilir işitme cihazı, kullanma becerisi zayıf kişiler için özellikle faydalıdır. Şarj edilir cihazlar ayrıca acil durumlar için yedek pil bulundurma önlemini gereksiz kılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunmaktadır.

5. 360 derece işitme olanağı sunan işitme cihazları

İşitme teknolojisi son yıllarda çarpıcı bir ilerleme gösterdi, sonuçta işitme kayıplı insanların işitme deneyimini değiştiren yeni bir tür işitme cihazı geliştirildi. Bu tür cihazlar sadece tam karşıdan gelen sesleri almak yerine beyninize 360 derece ses ortamı aktarmakta, böylece dinlemek için harcanan çaba azalmakta ve buna bağlı yorgunluk da azalmaktadır.

6. İşitme kaybınıza uygun işitme cihazı türleri

Kendinizde veya sevdiklerinizden birinde işitme kaybı belirtileri görürseniz işitme testi* için randevu almanızı öneririz. Bu işlem işitme kaybınızın düzeyini anlamak için gerekir, böylece işitme uzmanı size özgü gereksinimlerinizi karşılayacak işitme cihazını tavsiye edebilir. Bu ölçüm yaklaşık bir saat sürmektedir, istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz, hatta size en uygun olan en son işitme cihazı teknolojisini deneyebilirsiniz.

7. İşitme cihazının Bluetooth özellikli cihazlara bağlanması

Bluetooth özellikli bir işitme cihazı satın alırsanız televizyona bağlayabilir ve sesi doğrudan işitme cihazınıza aktarabilirsiniz.

İşitme cihazınızı cep telefonu ve müzik çalar gibi diğer Bluetooth özellikli cihazlara da bağlayabilirsiniz. Bluetooth özellikli işitme cihazları iOS ve Android sistemli telefonlara da bağlanabilir ve kablosuz kulaklık görevi görebilir, böylece rahatlıkla müzik dinleyebilir ve “eller serbest” telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Bluetooth özellikli işitme cihazları hakkında ek bilgi