isitme-cihazi-uygulamalarinda-gercek-kulak-olcumu

İşitme Cihazı Uygulamalarında Gerçek Kulak Ölçümü

08-06-2022

REM VE RECD NEDİR?

REM NEDİR?(GERÇEK KULAK ÖLÇÜMÜ)

Yetişkin kullanıcılarımızda gerçek kulak ölçümü, bireyin dış kulak kanalı dahil edilerek, işitme cihazının kulağa olan gerçek ve doğru ayarının tespit edilmesidir.1

İşitme cihazlarındaki kazanç hesaplamaları için standart olarak 2 cc’lik hacimli bir dönüştürücü metal tüpün tabanına yaptığı basınç ile ölçülür. Tüpün ucuna işitme cihazı dahil edilir. Tüpün ucunda bulunan mikrofon sayesinde işitme cihazının sağladığı kazancı ve verimliliği tüm frekanslarda bizlere gösterir. Tüp ucundaki mikrofon kulak zarını, metal tüp kulak kanalının, cihazın sabitlendiği aparat ise kulak kalıbının yerine geçmektedir.

Yapılan ölçümler işitme cihazının doğruluğunun saptanması için tüm işitme cihazlarında standart olarak uygulanması önemlidir. Bu ölçümdeki amaç bireyin gerçek kulak ölçümünü hesaba katarak işitme cihazının ayar programlarını uygun olarak doğrulamayı sağlamaktır.

REAL (RECD) EAR COUPLER DİFFRENCE/GERÇEK KULAK EŞLEYİCİ FARKI NEDİR?

RECD, kişinin tıkalı kulak kanalında ölçülen ses basınç seviyesi(SPL) değeri ile 2 cc’lik dönüştürücü ile ölçülen ses basınç seviyesi(SPL) değeri arasında farktır. Pediatrik grupta işitme cihazı uygulaması yapılırken Real Ear to Coupler Difference(RECD)uygulaması önermektedir.2

NEDEN RECD?

RECD (Gerçek kulak eşleyici farkı),bebek ve çocuklar, çok fazla hareketli oldukları ve uzun süre sessiz kalmadıkları için ölçümlüyoruz. Kulak kanalı hacmini taklit eden dönüştürücü ile ölçümlenerek yapılmaktadır.

 Dış kulak kanalı ve bebeğin kulak kanalı hacminin farkı alınarak ölçümlenir. Bu fark ölçümlendiğinde gerçek kulak ölçüm sonuçlarını elde ederiz. Cihaz ayarlarının daha iyi sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmak için RECD testi ile doğrulama aracına kolaylık sağlar.

Pediatrik kullanıcılarımızda uyguladığımız RECD test yöntemi, yetişkinlerde ihtiyaca yönelik olarak yapılmaktadır.Özellikle, odaklanma problemi, ek engelli varsa, çok ileri derecede işitme kaybı varsa, Tinnitus(Çınlama) ve Hiperakuzi (Sese karşı tahammülsüzlük) bulunuyorsa bize doğru bir ayar yapmamızda güvenli yol izlememizi sağlar.6

 RECD NE ZAMAN YAPILMALI  (Hangi yaş ve zaman aralığında yapılmalı)

 1. Her kulak kalıbı uygulamasında yapılmalıdır.
 2. 0-2 yaş aralığında ise her üç ayda bir yapılmalıdır
 3. 2-5 yaş aralığı için her 6 ay da bir yapılmalıdır.
 4. RECD tekrarı, çocuklardan davranışsal yanıtlar alınana kadar teste devam edilir.

GERÇEK KULAK ÖLÇÜMÜNÜN FAYDALARI NELERDİR ?

İşitme cihazının uygun çalışıp çalışmadığının ölçümlenmesi tüm kullanıcılarda yapılması önemlidir. Cihazın uygun ayarlarına ayrıntılara kolay erişim ile hedef uygulamada en doğru bilgiye ulaşmamızı sağlar ‘Doğru ayar ve uygulama her yaş grubu için farklı ve bireyselleştirilmiş olmalıdır.’

 1. İşitme cihazlarında tüm kullanıcılarımızda adaptasyon süreçlerinde kolaylık sağlar.ABD'de yapılan bir çalışmada, işitme cihazı uygulaması ve sonrasındaki süreçler iyi denetlendiğinde, cihaz uygulama problemlerinin azalacağı vurgulanmıştır. Örneğin, işitme cihazı uygulaması başarılı olmayan hastaların %47'sinde cihaz uygulaması 4-6 seans arasında değişirken; başarılı uygulamaların sadece %7'si 4-6 seans sürmektedir.3
 2. İşitme cihazı kullanıcılarına ve yakınlarına uygulamayla ilgili detaylı bilgi vermeyi sağlar.
 3. Kullanıcıların şikayetlerinin tespitine yönelik yapılan gerçek kulak ölçümü ile var ise eski cihaz kazançlarının ve yeni cihaz kazançların karşılaştırılması ile şikayete yönelik çözüm oluşturulmasını sağlar.
 4. Hedef verimliliğin ve kazancın sonuçlarını gösterir.
 5. Kişiden kişiye değişen kulak kanalı kazancını uygulamaya dahil edilmesini sağlar.
 6. Gereğinden fazla kazanç ve çıkış nedeniyle gelişebilecek yanlış uygulamaların önüne geçilmesini sağlar.

Doğrulanmış ayar neticesinde bireylerin, hem sosyal hem de eğitim hayatında pozitif fark demektir.’ Doğrulanmış ayar, işitme, anlama ve bireysel yaşama katkıda bulunduğu gibi bu sayede konforlu ve güvenli dinleme ortamı sağlayacaktır.4,5,6

KAYNAKÇA

 1. AKŞİT M.,İşitme Cihazı Satış ve Uygulama Merkezlerinde Gerçek -Kulak Ölçümü Kullanımı,Türk Odyoloji ve İşitme Araştırmaları Dergisi,2019
 2. (Bagatto MP,2006).American Academy of Audiology (Hearing JCol.,2000)
 3. (Kochkin S., 2011)
 4. Kochkin S, Beck DL, L Christensen ve ark. MarkeTrak VIII: İşitme cihazı kullanıcısı başarısında işitme uzmanının etkisi. İşitme İncelemesi 2010;17(4):12-34.
 5. Abrams HB, Chisolm TH, McManus M, McArdle R. İlk uygulama yaklaşımı - doğrulanmış reçete Kendiliğinden algılanan işitme cihazı avantajlarını karşılaştırma. J Am Acad Audiol. 2012;23(10):768-778.
 6. Kochkin S. MarkeTrak VIII: Doğrulama ve onaylama yoluyla hasta ziyaretlerini azaltma. İşitme İncelemesi 2011;18(6):10-15.

Odyolog Sena Oral

isitme-cihazimizi-surekli-kullanmak-gerekir-mi

18-06-2020

İşitme cihazını kullanmaya yeni başladığımız zamanlarda hepimizin aklındaki ilk soru ‘işitme cihazını kullanabilecek miyim?’ olur.
isitme-cihazlari-nasil-calisir

18-06-2020

İşitme cihazları tedavisi mümkün olmayan işitme kayıplı bireylerde çevreden gelen sesleri yükselterek bireylerin duymasını sağlayan tıbbi cihazlardır.
neden-her-iki-kulagima-birden-isitme-cihazi-kullanmaliyim

20-08-2020

İşitmekte tıpkı görmek gibi çift taraflı olarak tasarlanmıştır. Gözümüzde görme problemi olduğunda her iki göze birden cam uygulaması yapılıyorsa, ölçüm yapılarak tespit edilmiş her iki kulakta birden oluşan işitme kaybının düzeltilebilmesi için de işitme cihazlarının her iki kulağa birden uygulanması en sağlıklı olandır.