isitme-cihazi-fiyatlari-neye-gore-degisiyor

İşitme Cihazı Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

21-08-2020

İŞİTME CİHAZI FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİYOR?

İşitme cihazları günümüzde mikro işlemciler sayesinde kullanıcılara iyi bir işitme deneyimi sunarak ve kablosuz bağlantı olanakları ile işitme kayıplı kişilerin yaşam kalitesini daha iyi bir hale getirmektedir. Çeşitli yapılan arge yatırımları işitme cihazı deneyimlerini daha iyi halde sumaktadır. Bu sayede sosyal hayatlarında kişilerin toplumda daha iyi bir yer almasını sağlamaktadır. İşitme cihazları artık sadece duyma fonksiyonu olarak değil, Bluetooth’lu elektronik cihazlarla kablosuz bağlanabilme, tinnitus (çınlama) support(destek) gibi özellikleri sayesinde daha işlevsel halldedirler. OpenSound Navigatör teknolojisi, EEG yöntemi ile yapılan bilimsel araştırmalarda işitme kayıplı kişilerin Seçici Dikkatlerini kullanarak dinlemek istedikleri kişileri kendilerinin seçebildiği kanıtlanmıştır. Bu sayede kullanıcıların gürültülü ortamlarda normal işiten kişilerle eşit düzeyde anlama sağladıkları da kanıtlanmıştır.

Bu nedenle de işitme cihazı fiyatları neye göre değişiyor sorusu aklımıza gelmektedir? İlk önce işitme kayıplı kişilerin, en çok yönelttiği Yanlış bilinen soruları cevaplamak gerekecektir.

İşitme cihazı fiyatları boyuta(estetik) göre farklılık gösterir mi?

İşitme cihazı fiyatları boyutuna yani estetik görüşüne göre farklılıklar göstermez. Cihazın boyutu artık cihazın fiyatını etkileyecek faktör değildir.

İşitme cihazı fiyatları kulak içi veya kulak arkasına göre farklılık gösterir mi?

Cihaz modeli önemli faktördür, fakat ister cihazın kulak içi olması, ister kulak arkası olması cihaz fiyatında farklılık göstermeyecektir.

İşitme cihazı fiyatları neye göre değişiyor denildiğinde, bunu bazı alt başlıklarda nitelendirebiliriz;

1.İşitme kaybı türü, konuşmayı anlama yeteneği, işitme kaydı derecesi ve kişisel ihtiyaçlara göre:

İşitme cihazı almak için ilk önce KBB hekimine görünüp, işitme testleri(odyometri) yapılmış olması ve işitme cihazı dışında tedavi edilebilecek durumların olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. KBB tarafından İşitme cihazı önerildikten sonra İşitme Cihazı almak için bir işitme merkezine gidilmelidir. İşitme cihazı ile ilgili ihtiyaçları, kişinin işitme testine göre bir işitme uzmanı tarafından yorumlanır. İşitme kaybı derecesine, konuşmayı anlama becerisine, hastanın kulak yapısına, hastanın kişisel dinleme ihtiyaçlarına ve kullanım becerilerine göre uygun cihaz modelleri tavsiye edilecektir. Kullanıcının verdiği bilgiler doğrultusunda yaşam alanına ve işitsel ihtiyaçlarına en uygun işitme cihazı seçimi yapılır. İşitme kaybı derecesi, anlama becerisi ve kişisel kullanım ihtiyaçlarına en uygun cihazın belirlenmesi, işitme cihazı fiyatını etkileyen en önemli faktörlerdir.

2.İşitme cihazının teknik özelliklerine göre:

İşitme cihazı fiyatları, hastanın işitme kaybı, konuşmayı anlama becerisi, hastanın yaşam çevresi ve kullanıcının seçeceği kullanım kolaylıklarını karşılayan teknik özelliklerine göre değişim gösterir. İşitme cihazlarının kanal ve bant sayısının artması daha yüksek çözünürlükte çevre seslerinin analiz edilmesi ve buna göre daha fazla kişiye özgü ince ses ayarların yapılmasını sağlar. Bunlun dışında işitme cihazının çevre seslerini ses şiddeti seviyesi, konuşma ve gürültü seslerini birbirinden ayırt edebilmesi, konuşma ve gürültü arasındaki oranı hızlı ve kişiye özel olarak değerlendirebilmesi, bu sesleri dengeleyebilmesi, ses kaynaklarının yönünü hastaya doğal hali ile sunabilmesi gibi teknik özellikler işitme cihazı fiyatını etkilemektedir. Bunların tutarlı bir şekilde sağlanması da hastaya her ortamda daha konforlu ve daha kolay ve anlaşılır dinleme imkanı sunar. Çınlaması olan hastalarda ise kombine cihazlar (işitme cihazı + tinnitus rahatlatıcı ses kaynakları olan cihazlar) bu konuda değerli çözümler sunmaktadır ve bu özeliğin olması da yine fiyatı etkileyebilecek faktörlerden biridir. Kişisel kullanım ihtiyaçları açısından ise işitme cihazın kendi içinde Bluetooth bağlantısı olması işitme cihazı ile birlikte diğer akıllı aygıtların kablosuz bağlantı ile kullanımını sağlar, ki bu da yine fiyatı etkileyen diğer bir teknolojik özelliktir. Son olarak günümüzde şarj edilebilir işitme cihazları da artık sunulmaktadır ve bu özelliğin sunulması da fiyatı etkileyen diğer bir faktördür. Böylelikle işitme cihazı fiyatları kişinin isteğine göre değil, işitme kaybına, konuşmayı anlama yeteneğine, işitme cihazın teknolojik özelliklerine ve hastanın kişisel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişim göstermektedir.

3.Yaşına göre:

İşitme cihazı fiyatları bireyin yaşına göre de değişkenlik gösterebilir. İşitme cihazlarını Pediatrik (çocuk) ve yetişkin olarak iki grupta konumlandırabiliriz. Pediatrik cihazlarda çocuklar için özel geliştirilmiş rasyoneller (ses hesaplama formülleri) bulunmaktadır. Küçük çocuklar için tasarlanmış kurcalanmaya karşı dayanıklı pil kapakları ve LED göstergeler ebeveynlerin işini daha kolay hale getirmiştir. 

Yetişkin bireyler için performans grubunda Oticon ve İdis ürünlerimizde sunulan ürünleri www.idis.com.tr web sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

ODYOMETRİST SADULLAH CAN DEMİR

isitme-cihazimizi-surekli-kullanmak-gerekir-mi

18-06-2020

İşitme cihazını kullanmaya yeni başladığımız zamanlarda hepimizin aklındaki ilk soru ‘işitme cihazını kullanabilecek miyim?’ olur.
isitme-cihazi-kullanim-surecleri

03-11-2021

İşitme cihazı kişinin işitme kaybına göre, kişinin duymak istediği ses rengine göre dijital programlanabilir cihazlardır.

isitme-cihazi-uygulamalarinda-gercek-kulak-olcumu

08-06-2022

Yetişkin kullanıcılarımızda gerçek kulak ölçümü, bireyin dış kulak kanalı dahil edilerek, işitme cihazının kulağa olan gerçek ve doğru ayarının tespit edilmesidir.