isitme-cihazi-aliminda-isitme-merkezinin-onemi-nedir

İşitme Cihazı Alımında İşitme Merkezinin Önemi Nedir?

20-05-2021

Odyometrik ölçümlerle tespit edilen işitme kaybının, işitme cihazı kullanımı gerektirdiği noktada süreci başlatan en önemli basamak, doğru işitme merkezi ve en iyi işitme cihazını seçmektir. Ancak işitme kaybının olumsuz etkilerini ortadan kaldırma konusunda işitme cihazı seçimi önemli noktalardan biri olmasına karşın, tek etken değildir. İşitme cihazı kullanımıyla sağlanan yararı, maksimuma çıkarmak bir süreç olmakla birlikte sürecin yapı taşlarından biri, zaman içerisinde gerekli kontrollerin sağlanmasıdır. Hem bireyin işitme sağlığının kontrolü, hem de kullanılan cihazın ayar ve teknik kontrollerinin düzenli olarak takip edilmesi için en iyi işitme cihazı firması seçimi konusu dikkat edilmesi gereken ilk kriterdir.

İşitme kaybının beraberinde getirdiği konuşmayı ayırt etme problemlerinin ilerlememesi için erken dönemde işitme cihazı kullanımına başlanması ve gün içerisinde sürekli olarak cihazın kullanılıyor olması önemlidir. Düzenli kullanım için kişinin işitme cihazından memnun olması, memnun olması için de düzenli olarak kullanması gerekir. Bu sebeple işitme cihazı kullanımında optimum koşulların sağlanması yalnızca satın alma işlemi ile tamamlanan bir süreç değildir. Bireyin işitme cihazı kullanımına ilk başladığı dönemde, irritasyon oluşturmayacak şekilde ses kontrollü arttırılmalı, süreç takip edilerek dönemsel kontroller sağlanmalı ve işitme cihazının tüm ayarları yapılmalıdır. Adaptasyonun tamamlanmasının ardından ise kontrol dönemleri arasındaki süre uzayacak olsa da en geç yılda bir işitme testi yenilenerek kontrolleri yapılmalıdır.

İşitme cihazının ilk ayarı ve kontrolü sırasında uygulanması gereken en önemli adımlardan biri REM’dir. REM, kulağın kişiden kişiye değişen fiziki özelliklerini hesaba katarak en uygun işitme cihazı kazancını objektif olarak değerlendirmemizi sağlayan, mutlaka uygulanması gereken bir adımdır. İşitme merkezinin REM yapması işitme cihazlarınızdan alacağınız verime doğrudan etki eder.

Zaman zaman cihazda oluşabilecek problemlerin giderilmesi için sağlanan teknik servis işlemleri, işitme cihazı merkezinin sağladığı önemli hizmetlerden biridir. Teknik servis sürecinin, kullanıcının cihazsız kalmaması ve hayat kalitesinin düşmemesi adına mümkün olduğunca kısa tutulması, yapılan işlemlerin titizlikle yürütülmesi, problemin muhtemel sebeplerinin kullanıcıya açık.a ifade edilerek alınabilecek önlemlerin anlatılması, yaşanacak problemlerin minimuma indirilmesi açısından önemlidir.

Tüm bu noktalar dikkate alındığında, kullanıcılar için tek başına işitme cihazı seçimi değil, aynı zamanda doğru hizmetin verildiği işitme merkezi seçimi de büyük önem taşır. Çünkü doğru uygulama ve doğru takibin gerçekleşmediği yerde uzun vadede verim alınamayacaktır. Bu anlamda, işitme merkezlerinde işitme testlerinin ve işitme cihazı uygulamasının titizlikle yapılması, akıllardaki soruları giderebilecek uzman kadronun bulunması, işitme cihazının teknik servis süreçlerinin profesyonel olarak yürütülmesi ve düzenli kontrollerin yapılması işitme merkezi seçimini şekillendiren özellikler olmalıdır.

Odyolog Sedanur Burhan

pediatrik-hastalarda-neden-kulak-arkasi-bte-isitme-cihazi-kullanilmali-

20-04-2021

Çocuklarda dil edinim dönemi olan 0-3 yaş döneminde, sesli uyaranın beyne iletilmesinde meydana gelen bir aksaklık, konuşma ve dil becerisinin normal gelişmemesine neden olur.

demans

12-09-2020

Demans, bellek bozukluğu ve zihinsel işlevlerdeki azalmaya davranış ve kişilikteki değişikliklerin eşlik ettiği, psikososyal performansta bozulma ile sonuçlanan bir sendromu ifade etmektedir.
neden-her-iki-kulagima-birden-isitme-cihazi-kullanmaliyim

20-08-2020

İşitmekte tıpkı görmek gibi çift taraflı olarak tasarlanmıştır. Gözümüzde görme problemi olduğunda her iki göze birden cam uygulaması yapılıyorsa, ölçüm yapılarak tespit edilmiş her iki kulakta birden oluşan işitme kaybının düzeltilebilmesi için de işitme cihazlarının her iki kulağa birden uygulanması en sağlıklı olandır.