İşitme kaybı ile demans (bunama) arasındaki ilişki

İşitme kaybı ile demans (bunama) arasındaki ilişki

National Institute on Aging demansı “Bilişsel işlevin (düşünme, anımsama ve mantık yürütme) ve davranış yetilerinin azalarak kişinin günlük yaşamını devam ettirmekte sorun yaşaması olarak tanımlamaktadır.

İşitme kaybı olan bir kişi ile yaşam

Demans (bunama)nın çeşitli türleri bulunmaktadır. En yaygın olanı Alzheimer hastalığıdır. Dünyada yaklaşık 38 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir. Yaşlı nüfusun artış hızı göz önüne alındığında 2050'de dünya çapında 115 milyon Alzheimer hastası olması beklenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye ise 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastasının olacağı dört ülkeden birisidir.

Alzheimer hastalığıyla mücadele, ailelere hem finansal hem de zaman olarak ağır yük getirebilir.

İşitme kaybı ve demans (bunama): bilişsel sağlık ve zihinsel sağlık üzerindeki etkileri

İşitme kaybının tedavi edilmemesi halinde bazı nörolojik hastalıkların
ortaya çıktığı saptanmıştır. Örneğin:

 • Demans (bunama)
 • Zihinsel keskinlik, kavrama yeteneğinde azalma
 • Depresyon

İşitme kaybının tedavi edilmesi, genel sağlığınızı olumlu etkiler. Araştırmalar, işitme kaybının sosyal, psikolojik ve bilişsel performans üzerinde önemli etkilerde bulunduğunu açıkça göstermektedir. Başkalarıyla etkin iletişim kurma yetisi kaybedilirse kişiler arası ilişkiler zayıflayabilir, özellikle de işitme kaybıyla birlikte demans (bunama) da varsa ilişkiler daha da olumsuz etkilenebilir.

Bu nedenle hafif düzeyde işitme kaybı olan kişiler bile derhal tedavi görmelidir.

İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
 • Lütfen adınızı giriniz.
 • Lütfen soyadınızı giriniz.
 • Lütfen Bir İl Seçiniz
 • Lütfen İlçe Seçiniz
 • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
 • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
 • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

İşitme kaybı erken tedavi edilirse başarılı sonuçlar elde edilebilir

İşitme problemleri görmezden gelinirse zamanla ilerleyebilir ve kişide başka sağlık problemleri çıkmasına yol açabilirler. İşitme kaybı gözle görünmeyen bir rahatsızlık olduğu ve olumsuz etkilerinin çoğu uzun vadede ortaya çıktığı için bazen öncelik verilmemektedir. İşitme kaybını erken tedavi etmenin önemi aşağıda açıklanmıştır:

 • Daha ciddi sağlık problemlerinin önlenmesine yardımcı olur
 • İşitme cihazına (veya diğer türlü tedavilere) geçiş için kolaylık sağlar
 • Yeni bir yaşam tarzı edinilmesini sağlar
Tedavinin faydaları

İşitme kaybı saptandığında artık yalnız değilsiniz. İlk defa işitme cihazı kullanan pek çok kişi, zihin enerjisinin arttığını ve yaşamlarının pek çok alanında önemli iyileşmeler yaşadıklarını belirtmektedir. Söz konusu alanlar arasında:

Evdeki ilişkilerde iyileşme
Sosyal katılımda artış
Daha çok bağımsızlık kazanma
Sevdikleriniz için faydalı bilgiler

İşitme kaybı, kişinin çevresindekileri de etkilemektedir. İster aile üyesi ister arkadaş, ister komşu veya başka bir yakın olun, iletişim becerilerinizi geliştirmek için tavsiyelerimiz ve çözümlerimiz var. İşitme kaybı insanı hayal kırıklığına uğratabilir. Daha iyi iletişim kurabilir ve yanlış anlamaların yol açtığı ilişkileri iyileştirebilirsiniz. İdis İşitme Merkezleri uzmanları, sizi ve sevdiklerinize bilgilendirerek kalıcı sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Aileler İçin İpuçları
İlk adımı atmaya hazır mısınız?
Randevu Alın

Veya 444 4347 numaralı telefonumuzu arayın

Yakınınızdaki
işitme merkezini
bulun
Şubeler

1Adele M. Goman, Frank R. Lin, “Prevalence of Hearing Loss by Severity in the United States”, American Journal of Public Health 106, no. 10 (October 1, 2016): pp. 1820-1822.

2 https://www.alz.org/alzheimers-dementia/facts-figures Accessed October 13, 2018.

3“Hearing Loss Linked to Accelerated Brain Tissue Loss.” Johns Hopkins Medicine. https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/hearing_loss_linked_to_accelerated_brain_tissue_loss_ Accessed October 13, 2018.

4“Hearing Loss Could Pose Greater Risk of Potential Dementia in Later Life – Study.” The Guardian. https://www.theguardian.com/science/2017/jul/17/hearing-loss-could-pose-greater-risk-of-potential-dementia-in-later-life-study Accessed October 13, 2018

5Chuan-Ming Li, MD, PhD, et al. "Hearing Impairment Associated With Depression in US Adults, National Health and Nutrition Examination Survey 2005-2010." JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. 2014;140(4):293-302. https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/1835392 Accessed October 15, 2018.

6"How are depression and dementia related?" Help for Alzheimer's Families. www.helpforalzheimersfamilies.com/learn/the-basics/alzheimers-faqs/depression-and-dementia/ Accessed October 15, 2018.