Sıkça
Sorulan
Sorular

Yetişkinler için Ödeme Miktarı: 18 yaşını doldurmuş yetişkin hastalar için ödenecek SGK Katkı payı çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

ÇALIŞMA DURUMU

SGK ÖDEME MİKTARI(NET)

EMEKLİ

1.362,60

ÇALIŞAN

1.211,20

ÖĞRENCİ

1.514,00

 

Çocuklar için Ödeme Miktarı: 18 yaşını doldurmamış çocuk hastalar için ödenecek SGK Katkı payı miktarı çocuğun velisinin çalışma durumuna ve çocuğun yaşına bağlı olarak değişiklik gösterir.

VELİNİN ÇALIŞMA DURUMU

ÇOCUĞUN YAŞI

SGK ÖDEME MİKTARI(NET)

EMEKLİ

0-4

2.452,68

5-12

2.180,16

13-18

2.043,90

 

ÇALIŞAN

0-4

2.180,16

5-12

1.937,92

13-18

1.816,80

İşitme cihazlarının fiyatı aşağıdaki özelliklere bağlı değişmektedir:

 • Sesi işleme hızı
 • Feedback baskılama
 • İçerisinde bulunan yardımcı programlar (tinnitus, speech rescue vb.)
 • Seslerin işlendiği kanal ve bant sayısı
 • Gürültüyü baskılayabilme özellikleri
 • Mikrofon özellikleri
 • Teknolojik platform
 • Bağlantı seçenekleri
İdis İşitme Merkezleri’nde satılan Oticon ve İdis marka işitme cihazlarımız 2 yıl garantilidir.

Kulak içerisine yerleştirilen işitme cihazları, kişinin kulak ölçüsüne göre özel yapılan, tek parçadan oluşan (hoparlör, mikrofon, işlemci ve pil bir arada) cihazlardır. Kulak kanalına yerleştirilir. Kulak arkası işitme cihazları kişinin kulak ölçüsüne göre özel yapılan kulak kalıpları ya da kubbe (dome) ile kullanılan cihazlardır. miniRite cihazlarda mikrofon, işlemci ve pil kulak arkasındaki ana gövdede bulunurken, hoparlör kulak kanalında yer alır. BTE cihazlarda mikrofon, işlemci, pil, hoparlör kulak arkasındaki ana gövdede bulunur. Çevreden alınıp işlenen sesler kulak kalıbı aracılığıyla kulak yoluna verilir.

Hastanın yaşı, yaşam tarzı, işitme kaybının seviyesi, bağlantı seçeneklerine ihtiyacı, kulak akıntısının olup olmaması, kulak kanalının yapısı, estetik tercihler ve el becerisi işitme cihazı seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Her durumda olduğu gibi işitme cihazı uygulamasında da erken tanı ve müdahale hayati değer taşımaktadır. Var olan işitme kaybınızın derecesi az bile olsa, duymanız gereken sesleri tam olarak duymamanız, gürültüde ve kalabalık ortamlarda yapılan konuşmaları anlamamanıza/ kaçırmanıza neden olabilir. Tam olarak duyulmayan sesler beyin tarafından algılanmadığı için zamanla bu sesleri unutmaya başlarsınız. İleriki zamanlarda cihaz kullansanız dahi unutulan seslerin ve anlama yeteneğinin yerine konması çok zordur. Bu sebeple, işitme kaybınız varsa en erken zamanda işitme cihazı kullanarak bu kaybın önüne geçilmeli ve sesleri tam olarak duymaya devam etmelisiniz.
Halk arasında sıkça duyduğumuz bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Duymamızı ve anlamamızı sağlayan beynimiz uyarılmadığı ve sese maruz kalmadığı zaman zayıflar, tembelleşir ve işitme yeteneğini kaybeder. Bunu önlemek için tüm sesleri duymaya devam etmemiz gerekir.
İşitme cihazları mevcut işitme kaybınıza kalıcı tedavi sunmaz. Çevrenizdeki sesli uyaranları konuşmaları, gürültüleri duymanız gerektiği gibi duymanızı sağlayarak sözel ve işitsel iletişiminizi yeniden kurup geliştirmenize olanak sunar.

İşitme cihazlarınızı sabah kalktığınız zaman takıp gece uyuyacağınız vakte kadar banyo-duş gibi durumlar haricinde aktif olarak kullanmanız önerilmektedir. İşitme cihazınızı kullanmadan önce kulağınızın kuru olduğundan emin olun.

İşitme kaybınızla birlikte tam olarak duyulmayan sesler beyin tarafından algılanmadığı için zamanla bu sesleri unutmaya başlarsınız. “Duyuyorum ama anlamıyorum” şikayetiniz sesleri/ konuşmaları eksik duyduğunuzun ve bu sebeple unutulan kelimelerin/hecelerin olduğu anlamına gelmektedir. İleriki zamanlarda cihaz kullansanız dahi unutulan seslerin ve anlama yeteneğinin geri kazanılması çok zordur. İşitme cihazları, zamanla azalmış anlama yeteneğinizi geri getirmez. Son teknoloji işitme cihazları, sesleri duymanız ve anlamanız için harcadığınız eforu azaltır ve beyne sağlanan destekle birlikte mevcut anlama yeteneğinizi maksimum seviyede kullanmanızı sağlayan işitsel çözümler sunar.

İşitme, tıpkı görmek gibi çift taraflı  bir beyinsel aktivitedir. Sesin yönü ve kaynağını belirlemek için çift taraflı işitebiliyor olmak çok önemlidir. Beyniniz, duyduğunuz sesleri iki taraftan alarak işlediği için çift taraflı dinleme sayesinde; seslerin kaynağını daha iyi belirler, uzaktaki sesleri daha rahat duyar, gürültülü ortamdaki konuşmaları daha net duymanızı sağlar. Böylelikle işitme cihazlarınızdan optimum faydayı görürsünüz. Bir kulak ile yaptığınız dinleme ve anlama yükünü, her iki kulaktan gelen ve doğal yapıyı taklit ederek sunan işitme cihazlarınız sayesinde daha az yorulursunuz.

Yaş, cinsiyet, işitme kayıplı kalınan süre, işitme cihazının mevcut ayarı, işitme cihazlarını kullanma süresi vb. birçok etken alışma sürenizi etkiler.
İşitme cihazlarını yeni kullanmaya başladıysanız; işitme cihazlarının pil değişimi, temizliği, çıkartıp takılması sırasında zorluk yaşayabilirsiniz. Bu adımda kullanım kılavuzlarını ve rehberleri okuyarak ya da işitme uzmanından yardım isteyerek bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.
İşitme cihazı kullanımıyla birlikte unutulan sesleri yeniden duymaya başladığınız için, duyduğunuz sesler rahatsız edici gelebilir, gürültü gibi algılanabilir. İşitme cihazlarınızı her gün düzenli kullanmak adaptasyon hızınızı arttıracaktır. Ayrıca son teknoloji işitme cihazlarının içinde bulundurduğu otomatik adaptasyon programları, kişinin günlük kullanımına bağlı olarak sesleri zamanla arttıracak ve adaptasyon sürecinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Arka planda kişileri rahatsız eden gürültüleri azaltabilen işitme cihazlarımızın, arka plan gürültüsünü baskılama ve konuşma seslerini ön plana çıkarma yetenekleri kullandıkları platform özelliklerine göre değişmektedir. Detaylı bilgi ve işitme cihazlarımızı, özellikle gürültülü ortamlarda denemek için en yakın İDİS şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

X-ray görüntüleme sırasındaki yoğun radyasyon, MRI görüntüleme sistemlerinin yaydığı manyetik alan; işitme cihazlarınızın bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple işlem öncesinde işitme cihazlarının çıkarılması önerilmektedir.

AVM, hastane, havalimanları vb. yerlerin girişlerinde bulunan dedektörlerin yaydığı radyasyonun işitme cihazları üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Birçok işitme cihazı modelinde Bluetooth özelliği bulunur. Uçak personeli tarafından özellikle Bluetooth izni verilmediği sürece, iniş ve kalkış esnasında işitme cihazlarınızı kapatabilir veya uçuş moduna alabilirsiniz. Bu durum dışında işitme cihazınızı kullanmak için bir engel bulunmamaktadır.

İşitme cihazlarınız toza dayanıklı ve su girişine karşı korumalıdır. Günlük yaşam durumlarında kullanılabilecek şekilde IP68 sertifikasıyla üretilmiştir. Ancak işitme cihazlarınızı her türlü sıvı ve kimyasal (saç spreyi, ilaç, kozmetik ürünler vb.) temasından koruyun. Banyo yaparken, abdest alırken cihazlarınızı mutlaka çıkartın. Kulağınızın kuruduğundan emin olmadan kullanmaya başlamayın.

Telefon görüşmelerinizi işitme cihazlarınızı kullanırken yapmaya devam edebilirsiniz. Telefon görüşmelerinizin daha konforlu olmasını istiyor, işitme cihazlarınız ile rahatça müzik dinlemek, video izlemek, sosyal medyadan kopmadan yaşama devam etmek istiyorsanız tüm sesleri Made For iPhone işitme cihazlarımız ve uyumlu telefonunuz (iPhone 5S ve üstü) ile kayıpsız duyabilirsiniz. Android telefonlarınıza da bağlanıp program değişimi yapabilir, işitme cihazınızın sesini açıp kapatabilirsiniz. Ancak ses aktarımı yapabilmek için ConnectClip’e ihtiyacınız bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için connectclip sayfamızı ziyaret edin.

Uğultu, gürültü, çınlama olarak da ifade edilen şikâyetler tinnitus olarak adlandırılmaktadır. Tinnitus şikâyetlerinin yaklaşık %80’ine işitme kayıpları da eşlik etmektedir. Öncelikle daha önce yaptırmadıysanız merkezimize gelerek işitme testi yaptırmanızı öneririz.

İşitme cihazları ve içerisindeki tinnitus programları, var olan tinnitusunuza kalıcı tedavi sağlamaz. Kullandığınız süre boyunca duyduğunuz uğultu-çınlama seslerini arka planda bırakarak diğer seslere odaklanmanızı ve böylece rahatlamanızı sağlar. Tinnitus programlarının etkili sonuç vermesi için; bu sesler, bir tinnitus terapisi eşliğinde uygun bir şekilde sunulmalıdır. Ayrıntılı bilgi ve tinnitus özellikle cihaz denemesi için, size en yakın İDİS işitme merkezine başvurabilir veya tinnitus sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tek taraflı işitme kayıplarına CROS işitme cihazlarıyla uygulama yaparak, kemiğe implante işitme sistemi veya Koklear İmplantasyon uygulaması ile çözüm sunuyoruz. CROS uygulama, duymayan kulağınıza takılan ve verici-mikrofon görevi gören işitme cihazına gelen sesleri toplayıp iyi duyan kulağınızdaki alıcı-hoparlör görevi gören işitme cihazı aracılığıyla aktarıldığı sistemlerdir. Kemiğe implante sistem, basit bir operasyonla duymayan kulağın mastoid kemiği üzerine yerleştirilen bir vida ve bu vidanın üzerine takılan, sesleri titreşimle iç kulağa aktaran bir ses işlemcisinden oluşur. Koklear implant ise, ileri veya çok ileri derecede işitme kaybı yaşayan insanlar için geliştirilmiş bir elektronik medikal cihazdır. Ameliyat ile iç kulağa yerleştirilen bir iç parça ve mıknatıs ile iç parçaya tutturulan bir dış parçadan oluşur. Sesleri, doğrudan işitme sinirine gönderilen elektronik uyarılara çevirerek çalışır.

Merkezlerimize gelerek CROS uygulamayı deneyebilir, Kemiğe implante sistem ve koklear implant hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Size en yakın idis şubesi için linke tıklayın

Bu gibi şikâyetlerinizin daha detaylı değerlendirilmesi için size en yakın Kulak-Burun-Boğaz polikliniğine gitmenizi öneririz.
 • Elektrik süpürgesi gibi seslere rağmen uyanmaması
 • Evin faklı odasından seslenildiğinde tepki vermemesi
 • Kapı çaldığında tepkisiz kalması
 • Genel olarak söylenenlere tepki vermemesi
 • İnsan sesi veya diğer yabancı seslerin nereden geldiğini algılamaması
 • Yaşıtlarından geç konuşması veya hiç konuşamaması
 • Kelimeleri söylerken duraksaması
 • Konuşmada ritm, ton ve vurgu bozuklukları
 • Grup içinde çekingen davranma, kendini dışlanmış hissetme
 • Televizyon, bilgisayar, tablet vb. araçları yüksek sesle izlemesi
 • Grup konuşmalarında zorlanması
 • Okul başarısında düşüş
 • Doğumundan itibaren seslere tepki vermemesi
 • Ani seslerde sıçrama, gerilme refleksinde bulunmaması
 • Gürültülü ortamlarda uyumaya devam etmesi
 • Ses kaynağına yönelimin olmaması
 • İsmine ve aile bireylerine tepki vermemesi

İşitme cihazları işitme kaybını tedavi etmez. Ancak, işitme kaybının derecesine bağlı olarak, çocuğunuzun normal yaşıtları gibi dil becerisi kazanması ve okul hayatında başarılı olması için destek olan çok önemli bir araç konumundadır. Çocuğunuzdaki işitme kaybı medikal tedavi veya cerrahi müdahale ile iyileştirilemiyorsa, mevcut işitme kaybı kalıcı ve nedeni iç kulak (salyangoz) kaynaklıysa işitme cihazları önerilir. İşitme kaybının seviyesi her bireyde olduğu gibi çocuklarda da, kaybının sebebine ve çevresel ortama bağlı olarak artabilir. O nedenle düzenli kontroller her noktada önem taşımaktadır. Daha detaylı bilgi için size en yakın bir İdis İşitme Merkezi’ne başvurabilir veya pediatri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kulak içi görünmeyen cihazlar, kişinin kulak izi alınarak kişiye özel yapılan cihazlardır. Kulak yolunun sürekli büyümesi, tek parça halinde olması ve kilitli pil kapağı gibi güvenlik önlemlerinin bulunmaması nedeniyle bu modeller 18 yaşından küçük kullanıcılar için uygun değildir. Bu süreç içerisinde, çocuklar için özel olarak tasarlanmış pediatrik işitme cihazları ve kulak kalıplarının birlikte kullanılması önerilmektedir.

Pediatrik işitme cihazları, fiziksel olarak daha dayanıklı kabin tasarımı, suya, tere, neme ve toza karşı daha fazla dayanıklılığı olan ve mümkün olduğunca küçük tasarımlı özel boynuz ile sunar.  Çocuğunuzun güvenliği açısından pil kapağı kilidi, FM sistem ve geniş bağlantı seçenekleri bulunur. Bunlarla beraber, işitme cihazının çalışıp çalışmadığını veya pil durumunu değerlendirmeniz için ışıklı bir uyaran da barındırır.

Çocuğunuzun işitme cihazını kullanmasında ısrarcı olun. Eğer ki ağlamaya ve rahatsız olmaya devam ediyorsa, işitme cihazlarının ayarlarını ve kulak kalıbını en yakın merkezimize gelerek kontrol ettirin. Daha fazla bilgi için ebeveynler için hazırladığımız sayfamızı ziyaret edin

İşitme kayıplı öğrenciler sınıf uğultusundan, sesin yankılanmasından, öğretmen-öğrenci arasındaki mesafeden olumsuz etkilendikleri için yaşamsal enerjilerinin büyük çoğunluğunu anlamak için harcamakta, öğrenme ve hatırlama için sınırlı enerjileri kalmaktadır. Bu durum, öğrencilerin akademik başarısını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu koşulları tersine çevirerek, çocuğunuzun okul başarısını FM sistem, ConnectClip ve EduMic bağlantı sistemleri ile destekleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için size en yakın merkezimize başvurabilir veya EduMic sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşitme kayıplı bir çocuğa işitme cihazının uygulanması, uygulandığı andan itibaren tüm seslerin algılanacağı, ayırt edeceği ve konuşmaya başlayacağı anlamına gelmemektedir. Duyduğu seslerin bir anlamı olduğunu ve çevresindeki olup bitenlerle ilişkili olduğunu öğrenmesi gerekir. Çocuğun dil ve konuşmayı kullanarak kendini ifade edebilmesi ve dinlediklerini anlayabilmesi, konuşabilmesi için işitsel-sözel terapiye ihtiyacı bulunmaktadır. İşitme cihazı kullanımı ve terapilerle birlikte bireyin, yaşıtlarının dil becerilerini yakalaması hedeflenmektedir. Bu amaçla, 3. basamak hastanelerden (Üniversite veya Eğitim Araştırma Hastaneleri) alınacak işitsel rehabilitasyon raporu ile, işitme ve dil eğitimi veren özel rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Sağlık uygulama tebliği gereğince, koklear implant adayı olan bireylerin; işitme cihazlarından yarar görmediğinin 3 aylık kullanım sonrasında belgelenmesi gerekmektedir. Bu sebeple koklear implant adaylarının uygun işitme cihazı kullanması şarttır.

Farklı bir sorunuz mu var?

Merak ettiğiniz farklı bir soru varsa bizi 444 43 47 numaralı hattımızdan arayabilir veya whatsapp hattımızdan sorabilirsiniz.