İşitme sağlığınız
önemli

"Görme duyunuzu kaybettiğinizde, nesneler ile olan temasınızı kaybedersiniz. İşitme duyunuzu kaybettiğinizde, insanlar ile olan temasınızı kaybedersiniz."

İşitme sağlığı insanları birbirine bağladığı için yaşamın çok önemli bir parçasıdır. İyi işitmek insanlar ile ilişki kurmanıza ve bu ilişkileri korumanıza doğrudan katkıda bulunur. İşitme duyunuz, faaliyetlerinize kendinizi tam olarak verebilmenizi sağlar.

Bu nedenle İdis İşitme Merkezleri üstün işitme sağlığı hizmetleri sağlamaya odaklanmıştır.
Konu aslında basittir. Sesin ayrıntıları (nüanslar) hayatınızda önemlidir.

Daha iyi işitmek için adım atın

Türkiye'de beş yetişkinden
birinde işitme kaybı var.

İşitme kaybı depresyona, bilişsel bozulmaya ve demansa yol açabilir.
Bu nedenle işitme kaybında erken teşhis ve cihaz kullanmak önemlidir.

"İki kulak ile dinlemek" sözlere ve müziğe hayat verir

Beyni tam olarak işitsel sürece dahil etmek, sesin konumuna dayalı farkındalığı kullanmak ve sesleri doğru olarak tanımlamak için her iki kulaktan işitmeye ihtiyacınız vardır.

Her iki kulakta da iyi duymanın önemini, mükemmel işitmeye nasıl ulaşacağınızı anlamanıza yardımcı oluyoruz. Bu sayede, işittiğiniz seslerin, tonların ve algılamanıza katkıda bulunan ortam seslerinin ayrıntılarını fark edebilirsiniz.

İşitme kaybı neden tedavi edilmeli?

Ne kadar erken harekete geçerseniz, işitme kaybının olumsuz etkilerinin oluşmasını o kadar erken durdurursunuz - ve işitme sağlığınızı o kadar erken iyileştirir, zihinsel netliğinizi ve kendinize güveninizi o kadar erken tekrar kazanırsınız.

Araştırmalar işitme kaybının sosyal, psikolojik ve bilişsel performans üzerindeki önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Zaman geçtikçe azalan işitsel uyarım, beynin sesleri işleme ve konuşmaları tanıma becerisini gerçekten bozabilir. Etrafınızdaki sesleri işitemediğinizde, zihinsel netliğiniz kötü etkilenebilir. İşitme kaybı depresyona, bilişsel bozulmaya ve demansa (bunama) yol açabilir. Bu nedenle tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlamak önemlidir.

İşitmeniz ile ilgili kaygılarınız mı var?

İşitme problemi yaşayan kişinin yanı sıra işitme kaybı, aile üyelerini, arkadaşları ve iş arkadaşlarını etkileyebilir.
Aşağıdaki gibi kaygılarınız varsa yardım isteyin:

 • Seslerin nereden geldiğini biliyor musunuz?
 • Sosyal ortamlarda kendiniz yalnız hissediyor musunuz?
 • İnsanların söylediklerini hatırlamakta sorun yaşıyor musunuz?
 • Kalabalık toplantılarda konuşmaları takip etmekte güçlük yaşıyor musunuz?
Bir işitme uzmana danışın
Gürültü ile tetiklenen ve ani meydana gelen işitme kaybı

Aşırı veya ani gürültüye fazla maruz kalma, ani işitme kaybına veya zamanla kötüleşen gürültünün tetiklediği bir işitme kaybına yol açabilir. Askeri personel, ana okul öğretmenleri, fabrika çalışanları ve çiftçiler bu riskin görüldüğü çalışan gruplarıdır. Rock konserleri ve yüksek sesle kulaklıktan dinlenen müzik de insanların işitmesine zarar verir. Bu nedenle aşırı gürültüye maruz kalındığında kulak koruyucu/kulaklık kullanmak önemlidir.

Daha Fazla Bilgi
Yaşla ilişkili
işitme kaybı.

Yaşlandıkça işitmeniz, işitme organlarınızda meydana gelen yaşlanma ve yıpranmalardan zarar görür. En yaygın semptomlar arasında alçak sesleri duymakta güçlük ve özellikle arka planda gürültü varken normal konuşmayı anlamada yaşanan sorundur. Çoğunlukla işitme sorunu olan kişi farkına varmadan önce kişinin ailesi yaşla ilişkili işitme kaybını fark eder.

Daha Fazla Bilgi
Tinnitus
(kulak çınlaması) nedir?

Tinnitus, bir hastalık değil semptomdur. İşitme sistemindeki bozulmalar, kafa travmaları, sistemik hastalıklar sonucu bu semptom görülebilir. Tinnitusun insanların hayatında büyük etkisi olabilir. Tinitus problemi olan insanların yaklaşık %90'ında bir miktar işitme kaybı da vardır ve bu kişiler işitme cihazlarından fayda görebilirler.

Daha Fazla Bilgi
İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
 • Lütfen adınızı giriniz.
 • Lütfen soyadınızı giriniz.
 • Lütfen Bir İl Seçiniz
 • Lütfen İlçe Seçiniz
 • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
 • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
 • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

Yakınınızdaki
işitme merkezini
bulun
Şubeler