İşitme kaybı türleri
temel bilgiler

İşitme kaybınızı anlayarak
doğru kararlar verin

İdis misyonu kapsamında kullanıcılara işitme ve odyoloji alanlarında bilgiler vermektedir. İşitme kaybının çeşitli türlerini bilmeniz
gerekmektedir. Sensörinöral işitme kaybı, iletim tip işitme kaybı ve bu ikisinin karışımı olan mikst işitme kaybı bulunmaktadır.

Çözüm bulmanın birinci adımı, işitme kaybınızın türünü saptamaktır. Bu bilgi işitme uzmanlarımızın ve sizin sorunun çözüm için seçenekleri
(işitme cihazı türleri dahil) saptamanız ve sorunun kötüye gitmesini önlemek için gerekmektedir. Size alternatifleri açıkladıktan sonra en
uygun çözümü seçmenize yardımcı olacağız. Bu nedenle aşağıda verilen bilgileri bilmeniz gerekmektedir:

Ne zaman meydana geldi?

Doğuştan işitme kaybı genetik faktörler, hamilelikte yaşanan sağlık sorunları ve doğum esnasında yaşanan hasardan kaynaklanır. Edinilmiş işitme kaybı, doğumdan sonra başlar

Geçici bir durum mu?

Kulak kirinin kulak kanalınızı tıkaması gibi tıbbi bir sorun nedeniyle işitme kaybı meydana gelebilir. Yüksek gürültüye maruz kalmanın sonucunda gürültü nedeniyle işitme kaybı meydana gelebilir. Buna geçici eşik kayması adı da verilmektedir.

Kulağın hangi bölümü?

İletim tip işitme kaybı iç kulak ile dış veya orta kulak arasındaki ses yolunun kesintiye uğraması nedeniyle meydana gelen işitme kaybıdır. Sensörinöral işitme kaybı iç kulakta bulunan ve cilia adı verilen hassas sinir liflerinin veya tüylü hücrelerin hasar görmesi nedeniyle oluşan işitme kaybıdır.

Kulak çınlaması ve
işitme kaybı

Kulağınızda çınlama, vızıltı, tıkırtı veya nereden geldiği bilinmeyen başka bir ses duyuyorsanız kulak çınlaması var demektir. Bu hastalık değildir, genelde başka işitme kusurlarının yol açtığı bir belirtidir.

Kulak Çınlaması(Tinnitus) Hakkında
Daha Fazla Bilgi
İşitme kaybının 4 farklı türü

Sensörinöral tip, iletim tip, doğuştan veya mikst tip işitme kaybı bulunan kişilerin tedavi seçenekleri, onların
kondüsyona, işitme kaybının düzeyine ve yaşam tarzına bağlıdır.

iletim Tip İşitme Kaybı

Sensörinöral işitme kaybı, kişinin sensör hücreleri veya sinirleri zarar gördüğü zaman ortaya çıkmaktadır. Bu durum genelde işitme duyuları zamanla azalan yaşlı insanlarda görülmektedir. Bu kayıp kalıcıdır, fakat büyük ölçüde başarı sağlayan çözümler bulunmaktadır.

En yaygın işitme kaybı türü hangisidir?

Bu tür işitme kaybı, ses dalgalarının dış kulaktan iç kulağa gidememesi halinde meydana gelir ve nedeni genelde orta kulağın tıkanması, enfeksiyon kapması veya travma geçirmesidir. İyi haber: bu sorun düzeltilebilir.

Daha Fazla Bilgi

İşitme kaybı doğuştan
olur mu?

Doğuştan işitme kaybı Bazı insanlar genetik, hamilelik sırasında veya doğum sırasında sorunlar nedeniyle doğuştan işitme kayıplıdır. Doğuştan işitme kayıplı insanların işitme organlarındaki işlev bozukluğu ancak belirli bir yaşa geldiklerinde ortaya çıkar. Çocuğun dil ve öğrenme gelişimini etkileyebileceği için mutlaka hemen tedavi edilmesi gerekir.

Daha Fazla Bilgi

Mikst tip
işitme kaybı

Bir insanda birden fazla tür işitme kaybı bulunabileceğini biliyor musunuz? Örneğin hem kulak kanalınızın tıkanması nedeniyle işitme kaybınız, hem de ileri yaş nedeniyle işitme kaybınız bulunabilir. İşitme sisteminizin nasıl işlediğini bilmek faydalıdır, böylece işitme cihazları ve tıbbi prosedürler gibi çözümlerin hangisinin size en uygun olacağını saptayabilirsiniz.

İşitme testi için başvurun Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın
  • Lütfen adınızı giriniz.
  • Lütfen soyadınızı giriniz.
  • Lütfen Bir İl Seçiniz
  • Lütfen İlçe Seçiniz
  • Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz.
  • Lütfen geçerli bir e-mail adresi giriniz.
  • Bu formu göndererek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz

Yakınınızdaki
işitme merkezini
bulun
Şubeler