sosyal-sorumlulukta-hi̇sleri̇mi̇zle-hareket-edi̇yoruz

SOSYAL SORUMLULUKTA HİSLERİMİZLE HAREKET EDİYORUZ

19-02-2021

Lider global işitme sağlığı firmalarından Demant Grubu’nun Türkiye’deki perakende şirketi İDİS’in Pazarlama ve Satış Direktörü Barış Nargileci ile şirketin sosyal sorumluluk anlayışından, Ahbap Derneği ile yürüttükleri ses getiren projelere ve sosyal sorumlulukla ilgili HİS’lerine dair konuştuk. İDİS yakın zaman önce “HİS - Hayata İyilik Sun” adını verdiği iyilik hareketiyle, çalışanlarının sosyal sorumluluk projelerine tam anlamıyla dahil olabildiği harika bir inisiyatif başlatmış. Gelin Barış Nargileci’den işitme sağlığı alanında yürüttükleri sosyal sorumluluk çalışmalarını birlikte dinleyelim.

Sizi tanımayanlar için kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 2004 yılında başladığım iş hayatımda uzun yıllar Philip Morris, J&J, Allergan gibi global firmalarda satış pazarlama alanında çalıştım. Türkiye ve yurtdışında beş farklı sektörde satış ve iş geliştirme alanlarında bölge müdürlüğü, ulusal satış müdürlüğü, proje müdürlüğü, iş birimi yöneticiliği gibi farklı görevler üstlendim. 2019 yılından bu yana İdis İşitme Pazarlama ve Satış Direktörü olarak görev yapıyorum.


Firmanızın kurumsal sosyal sorumluluk konusunda genel yaklaşımı nedir?

İdis İşitme olarak sosyal sorumluluk alanında işitme sağlığının korunması, insanların iyi işitmesi ve iyi bir hayat yaşamaları konularına odaklanıyoruz. Bu doğrultuda, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı, Hayata İyilik SunHİS Hareketi altında planlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, yaptığımız tüm işlerde ama özellikle kurumsal vatandaşlık çalışmalarımızda çalışanlarımızla birlikte hayata iyilik sunalım istiyoruz ve HİS’lerimizle hareket ediyoruz. Bizce iyilik ve sağlık birbirinden ayrılmaz bir ikili ve insanların daha iyi işitmesi de daha iyi bir yaşam sürmeleri için önemli bir iyiliği içinde barındırıyor. Bu yüzden, sosyal sorumluluk projelerimizde işitme sağlığı konusunda farkındalık ve ihtiyaç sahiplerine cihaz desteklerimizle ön plana çıkıyoruz. Buna ilaveten insanların içindeki iyiliği büyütecek çalışmalarla daha fazla insana dokunan projelerde yer almaya gayret ediyoruz.


İşitme sağlığı başta olmak üzere sosyal sorumluluk alanında önemli projeler yapıyorsunuz, bize biraz bu projelerden bahseder misiniz?

İşitme sağlığının korunması ve bu konudaki farkındalığın artırılması, İdis İşitme olarak en temel önceliğimiz. Bu önceliğimiz doğrultusunda Ahbap Derneği ve Türkiye Alzheimer Derneği ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz.
İşitme sağlığının önemi konusunda ülkemizin her noktasına ulaşmanın ve bu konudaki farkındalığı artırmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Ahbap Derneği de ülkenin dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine destek olmak konusunda çok kıymetli çalışmalar yapıyor. 2020 yılında Ahbap Derneği’nin “İşitme sağlığı kurumsal sponsoru” olduk. Bu işbirliği çerçevesinde hem cihaz desteği sağlıyoruz, hem de işitme sağlığı konusunda farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz.
Bugün pek çok bilimsel araştırma işitme kaybının ve beraberinde gelişen sosyal izolasyonun “demansa yani bunamaya karşı değiştirilmesi mümkün olan en büyük risk faktörü” olduğunu gösteriyor. Biz de İdis İşitme olarak demansa karşı farkındalık çalışmaları gerçekleştirmek üzere Türkiye Alzheimer Derneği ile birlikte toplumu işitme sağlığının önemi konusunda bilgilendirmeye yönelik önemli bulduğumuz adımlar attık. Amacımız bunamaya giden sessiz yolda, erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekmek. Bu doğrultuda İdis olarak Türkiye Alzheimer Derneği tarafından yürütülen farkındalık çalışmalarında yer aldık ve “Sadan Hanım” adlı filmin sponsorlarından biri olduk.
İdis olarak kurduğumuz “Hayata İyilik Sun Hareketi” kapsamında, çalışanlarımızla daha fazla insanla iyilik-sağlık etrafında buluşma vizyonuyla, Gülmek İyileştirir Derneği ile iş birliği gerçekleştirdik ve Derneğin “Mutlu Masallar” Projesi’nde yer aldık. İDİS çalışanları olarak kanser tedavisi gören ve tedavileri hastanelerde devam eden çocuklarımız için masallar okuduk ve bunları kaydederek çocuklarımıza hediye ettik. Zorlu günleri dayanışma ve iyilikle aşmak, ihtiyacı olanlara umut ve mutluluk olmak istedik. Tüm çalışanlarımızla tedavi gören çocukların en zor zamanlarda bu masalları dinleyerek güzel zaman geçirebilmelerine yardımcı olabilmek bizleri çok mutlu etti. Tam olarak Hayata İyilik Sun Hareketimize uygun bir destekle, iyilik etrafında birleştik. Sosyal Sorumluluk çalışmalarımızda, sadece şirket olarak proje bazında değil, çalışanlarımızla birlikte toplumsal konularda değer yaratacak işlerle zenginleştirmeyi de önemsiyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul Maratonu gibi etkinliklere katılıyor, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bisiklet sürüşü, geçit töreni ve bilinçlendirme etkinliği gibi aktiviteler düzenliyoruz.

Ahbap Derneği ile olan iş birliğinizi biraz daha açar mısınız?

İDİS İşitme olarak, Ahbap Derneği ile yaptığımız iş birliği bizim için çok kıymetli. Derneğin “İşitme Sağlığı Kurumsal Sponsoru” olarak ihtiyaç sahiplerine işitme cihazı desteği sunuyoruz. İşitme sağlığı konusunda bilinçlenmenin de artırılmasına yönelik ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda, işitme uzmanlarımız ve uzman ekibimizle birlikte hazırladığımız işitme sağlığı konusunda eğitici ve bilgilendirici videolarımız Youtube’daki Ahbap TV kanalında yayınlanıyor. İşitme sağlığının esasları, çocuklarda işitme kaybı nasıl fark edilir, yaşlılarda işitme kaybı ve Alzheimer ilişkisi, işitme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar gibi birçok farklı konuda hazırlanmış olan bu videolarla, Ahbap TV üzerinden binlerce kişiye ulaşıyoruz.
Yine Ahbap’la birlikte İzmir Depremi’nde işitme cihazı zarar gören ihtiyaç sahiplerini önceliklendirdik ve depremde evi hasar görmüş işitme kaybı yaşayan, cihazını kaybetmiş veya arızalanmış vatandaşlarımızın işitme cihazı ve cihaz bakım ihtiyaçlarını karşıladık.
Hem verdiğimiz cihaz desteğiyle, hem de işitme sağlığı bilincini artırma konusundaki çalışmalarımız ile topluma karşı olan sorumluğumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kadar önemli bir misyonu hayata geçirirken yanımızda Ahbap Derneği gibi değerli bir kuruluş olmasından dolayı da çok mutluyuz.

2021 için hedefleriniz nedir.

İdis İşitme olarak insana ve işitme sağlığına dokunan bir işimiz var. Bu nedenle sosyal sorumluluk çalışmalarımıza insan odaklı bakıyoruz. Önümüzdeki dönemde daha fazla insana nasıl dokunabiliriz, nasıl daha fazla insanla birlikte hayata iyilik sunabiliriz düşüncesiyle projeler geliştirecek veya projelerde yer alacağız. Ahbap Derneği ve Gülmek İyileştirir Derneği gibi hayata iyilik katabileceğimiz projelerle yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. İşitme sağlığı alanında da önümüzdeki dönemde farkındalık ve bilinçlendirme amaçlı sosyal sorumluluk projelerinde daha geniş şekilde yer almayı sürdüreceğiz.

 

görunmeyen-isitme-cihazi-var-midir

23-06-2020

İşitme cihazı kullanmak isteyen birçok kişi, kullanacağı işitme cihazının dışarıdan pek görünmemesini istemektedir.
isitme-cihazi-uygulamalarinda-gercek-kulak-olcumu

08-06-2022

Yetişkin kullanıcılarımızda gerçek kulak ölçümü, bireyin dış kulak kanalı dahil edilerek, işitme cihazının kulağa olan gerçek ve doğru ayarının tespit edilmesidir.
dip-kanal-isitme-cihazi-hakkinda

14-08-2020

İdis kliniklerimizde bulunan uzmanlarımız ile birlikte işitme kaybınız, kaybınıza uygun cihazlar ve bu süreçteki uygulamalarımız için detaylı bilgiler ve çözümler sunulmaktadır.