isitme-cihazi-secimi-neden-onemlidir

İşitme Cihazı Seçimi Neden Önemlidir?

08-07-2020

İşitme cihazı seçiminde asıl hedef işitmenin ve anlama becerisinin korunmasıdır. İşitme kayıplı bireylerin işitme cihazını kullanmaması veya geciktirmesi işitmenin ve anlama kaybının artmasına ve hatta işitme yetisinin tamamen kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle işitme kayıplı bireylerin zaman kaybetmeden işitme cihazı kullanması oldukça önemlidir. Bu cihazların seçimi konusu da cihaz kullanmak kadar önemli bir konudur. Bu nedenle doğru işitme cihazını, doğru işitme cihazı satışı yapan merkezinin belirlenmesi konusu da oldukça önemlidir.

İşitme Cihazı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle her insan farklı duymayı sever ve her insanın duyma lezzeti farklı olduğu için tamamen kişisel algılanması gereken bir durumdur. İşitme kaybı şikâyeti olan bir bireyin işitmesine yardımcı olacak işitme cihazı tamamen medikal bir üründür. Bu işitme cihazlarını alırken ve seçerken dikkat etmemiz gerekir. İşitme cihazı seçimi işitme problemi yaşayan kişilerin işitme kaybının tipi, derecesi, konuşmayı ayırt etme skorları, rahatsız olduğu ses seviyesi, kulağın anatomik yapısı, kişinin sosyo-ekonomik yapısı, sosyal yaşantısı, yaşı, demans durumu, psikolojik durumu, el becerisi vb gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. İşitme cihazı kullanımındaki ana hedef, kişinin konuşmayı anlama ve konuşmayı sürdürme becerisini en üst seviyeye çıkarabilecek işitme cihazının doğru bir biçimde belirlenmesi, uygulanması önemlidir.

İşitme Cihazı Seçimi Yaparken İhtiyaçların Belirlenmesi

İşitme problemi yaşayan kişilerin ihtiyaçlarını belirlerken kişinin yaşam tarzını destekleyecek ve kullanıcının gerçek ihtiyaçlarını belirleme konusunda işitme uzmanı ile işitme problemi yaşayan kişi arasında daha önceki deneyimlerini, işitme kaybı, ne kadar süredir işitme kaybının olduğunu, aktif yaşantısı hakkında detaylı bir soru-cevap yapılarak ihtiyaçlar belirlenmesi konusunda önemli bir faktör olur. Bu soru-cevaplar işitme merkezlerindeki işitme uzmanlarının işitme kayıplı bireyler için ‘doğru işitme kaybına, doğru işitme cihazı’ belirleme konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

İşitme Cihazı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İşitme kayıplı bireylerin işitme cihazlarını seçerken işitme cihazını alacağı merkezin sağlık bakanlığınca ruhsatlandırmış merkezlerden olmasına dikkat etmelidir. Bu merkezlerin size sunacağı hizmetleri, marka-modellerin güvenirliği, garanti şartlarını ve satış sonrası servis-hizmet kalitesi göz önünde bulundurulması önemli unsurlardandır. Doğru işitme cihazı seçimi yapılsa dahi o cihazın doğru uygulaması da oldukça önemlidir. Zira o cihazın doğru uygulama yapılmadığı takdirde ötme şikayetleri, işitme cihazına uygun kulak kalıbı yapılmadığı takdirde kendi sesinden ve genel yankı şikayetleri, çevre gürültülerinden rahatsız olma şikayetleri gibi sık şikayetler görülebilir. İşitme cihazı seçimi yapmadan önce cihaz takma konusunda ön yargınız varsa daha önce cihaz kullanan kişilere danışabilir ve cihaz almak için tavsiyeler almak seçim ve alacağınız merkez hakkında size oldukça yardımcı olabilir. Sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmamış merkezlerden ve televizyon-internet gibi kanallardan satışı yapılan cihazlardan kaçınılması gerekir. Bu cihazlar işitme kaybınıza yardımcı olamayacağı gibi daha çok zarar verebilir.

Dünyada 360 Milyon işitme engelli bireylerin olduğu söylenmektedir. 2015 TÜİK verilerine göre ülkemizde işitme cihaz ve koklear implant kullanıyor olmasına rağmen duymada çok zorlanan veya hiç duymayan nüfus oranı %1,1’dir. Bu oran erkeklerde %1.1 iken, kadınlarda %1.2’dir.* Ülkemizde işitme kaybı farkındalığı ve işitme cihazı kullanımı konusunda bilgi eksikliğinden kaynaklı dünya ortalamasının aşağısında kalıyor. Ülkemizde işitme cihazı kullanan kişilerin işitme cihazlarından memnun kalma oranı yaklaşık %4 olarak söylenmektedir. Bu oranın çok düşük olmasındaki sebep maalesef işitme cihazlarına karşı ön yargılar, en ucuz işitme cihazına yönelmek ve en önemli sebebi doğru işitme cihazı seçimi ve doğru işitme cihazı uygulaması yapılmamasından kaynaklıdır. Bu yüzden işitme kaybımızı hafife almamalı, en kısa sürede kendiniz için en uygun olan işitme cihazı seçimini yapıp, bu cihazları en sağlıklı bir şekilde size uyarlamasını gerçekleştirecek işitme merkezini ve işitme uzmanı seçimini doğru yapmak çok önemlidir.

 

Kaynak:

*https://www.saglik.gov.tr/TR,15343/isitme-kaybinda-erken-teshis-onemlidir.html

*http://www.tuik.gov.tr/VeriBilgi.do?alt_id=1017

ODYOMETRİST Selman İnanç

pediatrik-hastalarda-neden-kulak-arkasi-bte-isitme-cihazi-kullanilmali-

20-04-2021

Çocuklarda dil edinim dönemi olan 0-3 yaş döneminde, sesli uyaranın beyne iletilmesinde meydana gelen bir aksaklık, konuşma ve dil becerisinin normal gelişmemesine neden olur.

duyuyorum-ama-anlayamiyorum

15-10-2021

İşitme kayıplı bireylerin en sık dile getirdiği şikayetlerden biri olan bu sözü, biz de işitme uzmanları olarak merkezlerimizde sık sık duyuyoruz.
yaz-aylarinda-isitme-cihazi-kullaniminda-tavsiyeler

11-06-2020

İşitme cihazı kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlardan bir tanesi işitme cihazının bakımıdır. İşitme cihazları hassas ve elektronik ürünlerdir.