isitme-cihazi-nereden-alinir

İşitme Cihazı Nereden Alınır ?

23-07-2020

İlk Adım

Çevrenizdeki sesleri az duyduğunuzu, kalabalık konuşmalarda sık tekrar ettirdiğinizi, telefonla konuşurken zorlandığınızı ve çınlama varlığını kendinizde veya bir yakınınızda gözlemlediniz. Bu zorluğu aşabilmek adına hastanelerin ilgili Kulak Burun Boğaz bölümüne gittiniz ve muayene olup, işitme testi için yönlendirildiniz. İnce seslerden kalın seslere tek tek işitme eşiklerinizin ne durumda olduğunu, gelen konuşmaları ne kadar iyi tahmin ettiğinizi, ne kadar iyi ayırt ettiğinizi ve orta kulaktaki basınç durumunuzun testlerini yaptırdınız. Uzman hekimin kontrolünde belli tedavilerden geçtikten sonra ya da işitme kaybı kalıcıdır tanısını aldıktan sonra, sizin için uzman hekim tarafından işitme cihazı önerildi. Öncelikle bu tip işitme kayıplarında zaman geçmeden işitme cihazı kullanılmaya başlanması çok elzemdir. İşitme cihazları; her işitme kaybına ve kişiye özel olarak sesleri uygun bir şekilde duyuran, konuşmaları daha rahat anlamamızı sağlayan, gürültülü, kalabalık ortamlarda sesleri, konuşmaları, ayırt etmemize yardımcı olan ve kişiyi seslerin renkli dünyasına bağlayan elektronik cihazlardır. Halk arasında yanlış bilindiği gibi işitme cihazları tembellik yapmaz. Aksine sesleri net ve uygun bir şekilde duyurduğu için işitme kaybından kaynaklı yoksunlukları giderip, daha konforlu yaşam olanağı sunar.

Araştırma

İlk adımı tamamladıktan sonra işitme cihazı almaya karar verdiniz. Bununla ilgili internet sitelerinden, eski kullanıcılardan, medikal firmalardan, eczanelerden, yurt dışındaki tanıdıklarınızdan ve daha birçok etmenden araştırmaya koyuldunuz. Öncelikle medikal ürünler satan firmalarda ve eczanelerde işitme cihazı bulunmamaktadır. Burdan temin etmek yasal ve uygun değildir. Bu yerlerin işitme cihazı satış yetkisi de olmamaktadır. Biraz da yurt içi ve  yurt dışından yaptığınız cihaz araştırmalarına değinelim. Bu türde yaptığınız araştırmalar genellikle sizi yanlış yönlendirebilmektedir. Çünkü yanlış uygulamayla birlikte, yanlış yerlerden temin edilmiş işitme cihazları  kişilerde ön yargı oluşturabilmektedir.Bu bağlamda işitme cihazının kişiye özel ısmarlama ürün olduğunu anımsatak isterim. Kişinin işitme derecesi, işitme kaybının tipi, konfigürasyonu, bireyin sosyal yaşamı, kulak izi, kulak zarı durumu, dış kulak kanalı durumu, ince-kaba motor kabiliyetleri vb. birçok etmen göz önünde bulundurulmalıdır. Bu alımlarda da mutlaka deneme yapılması gerekmektedir. Uygulama yapan klinisyenin yaptığı işitme testlerinin doğruluğu, işitme cihazı teknik ve ayar bilgisi, kullanıcının durumu iyi dinlemesi ve anlayabilmesi işitsel yaşamı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Çağın Vazgeçilmezi İnternet

Peki ya internetten yaptığımız araştırmalar? Her üründe olduğu gibi internetten yaptığımız araştırmalarda da çok dikkatli olmamız gerekiyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde var olan ve işitme cihazı diye geçen birçok ürün aslında basit, ses yükselticiler olmaktadır. Burada karşılaştığınız ses yükselticilerin işitme cihazıyla görüntüleri dışında hiçbir benzerlikleri bulunmamaktadır. Ses yükselticiler; kişinin işitme seviyesinden bağımsız olarak sesi orantısız yükseltip, kulağa vermektedir. Ayrıca çevrede var olan konuşma haricindeki gürültüleri azaltmayıp, konuşma anlaşılırlığını da düşürmektedir. Örnek olarak; İnce sesleri duymayıp, kalın sesleri daha iyi duyan bir işitme kaybı tipiniz var ise, işitme cihazları daha çok ince sesleri net ve uygun bir şekilde duyururken, ses yükselticiler kalın ve ince sesleri ayırt etmeksizin yükseltip, iç kulakta kalın sesleri algılayan alanda kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Sesleri yüksek bir şekilde verip, harabiyet oluşturduğu gibi işitme eşiklerinizin altında bir seviyede verip, işitsel yoksunluğa da neden olmaktadırlar. Bu işitsel yoksunluk devam ettikçe duyulmayan birçok ses beynimiz tarafından zamanla unutulmaktadır. Bunun gibi nedenlerden kaynaklı incelediğiniz ürünün ses yükseltici, ses bombası vb. ürünler değilde 'işitme cihazı' olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yazımın başında da belirttiğim gibi bu ürünün işitme cihazı olması halinde bile deneme yapmadan asla karar vermemeniz gerekmektedir.

Tecrübe Güven Verir

Araştırmanıza devam ederken bir yandan da işitme cihazı kullanıcılarına ya da yakınlarına ulaşıp, sorma isteği de uyanabilir. Gerçekten onların hatırı sayılır tecrübeleri vardır. Düzenli kullanıcılardan işitme cihazının kullanımı, faydaları ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli bilgiler edinebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken başka bir hususta diğer işitme cihazı kullanıcıların cihazlarının size uygun olmadığıdır. Kulağınıza takmaya çalışıp başka bir kullanıcının cihazıyla deneme yapamazsınız. Bilgileri sözel olarak edinmekte fayda var.

Belki de en doğru araştırma ise 'işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerine' uğrayıp yaptığınız denemelerdir. Yapacağınız denemeyi daha elverişli bir hale dönüştürmek için cihaz kulağınızdayken bulunduğunuz odada ve merkezin dışarısında gürültülü ortamda test etmeniz gerekmektedir. Fikir alış-verişi yapabilmek için ve tarafsız olarak değerlendirme yapabilmek için deneme yapılırken bir yakınınızın da yanınızda bulunması iyi bir deneyim sağlayacaktır.

İşitme cihazı yalnızca Sağlık Bakanlığı`na bağlı "işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerinde" uygulanmaktadır. Alacağınız işitme cihazının denemeniz ve teknik verileriyle iyi olması daha fazla duyum kalitesi sağlayacaktır. Alım yapacağınız firmanın donanımlı olması, satış sonrası hizmet desteği, servis ve şube ağı büyük önem arz etmektedir. Çünkü işitme cihazı belli periyotlarla kontrollerden geçmesi gereken elektronik bir üründür. İstenmeyen arıza ve ayar gerektiren durumlarda  firmanın bu desteği birçok lokasyonda sağlaması büyük avantaj olacaktır. 

Ayrıca işitme cihazının kaliteli ve üst segment olması fayda sağladığı gibi tek başına yeterli değildir.   Uygulama yapan klinisyenin donanımlı, bilgili, dikkatli, profesyonel  ve bu alanda eğitim almış yeterli kişilerden olması en önemli kriterdir. Çünkü klinisyenler; Size uygun cihaz seçimi, cihazın aksesuar desteği, ayarlamalarının doğru yapımı, kontrollerin gerçekleştirilmesi, işitme testlerinin yapılması, işitme kaybı takibi, işitme kaybınız hakkında bilgi verilmesi, sağlıklı işitmek için tedbirlerin aktarımı  ve hatta psikolojik desteğe kadar birçok konunun merkezinde bulunmaktadır. Araç kullanırken önemli olanın daha çok şoför olması gibi...

Siz de 'İdis İşitme Cihazı Merkezleriyle' iletişime geçip; her departmanda profesyonellerden oluşan ekibinden, Türkiye`nin 30 şubesinde kurumsal yapısıyla hizmet alabilir ve çözümlerinizi öğrenebilirsiniz. İdis kullanıcılarının işitme durumunu ve beklentilerini tanıyan, istekle dinleyen, işitsel kapasiteyi kusursuz olarak yaptığı testlerle belirleyen, en iyi işitme çözümünü sunan klinisyenlerden oluşmaktadır.

Odyolog Mehmet Burak KANIKARA

bluetoothlu-24-ghz-isitme-cihazlari

13-04-2021

Teknoloji günlük hayatımızın tamamında bizimle birlikte. Telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, televizyonlar artık hayatımızın her anında bizimle beraber.

tek-tarafli-ve-asimetrik-isitme-kaybinda-cros-bicros

13-09-2021

Yüz yüze iletişim, günlük faaliyetlerin çoğunu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Tek taraflı işitme kaybı yüz yüze iletişimi olumsuz anlamda etkileyebilir.

isitme-uzmani-kimdir--isitme-sagligindaki-yeri-nedir--size-nasil-yardimci-olur-

29-07-2021

İşitme uzmanının öncelikli görevi işitme sağlığının korunmasıdır. Sağlık sektörü içerisindeki diğer uzmanlarla karşılıklı etkileşim içerisindedir.