dip-kanal-isitme-cihazi-hakkinda

Dip Kanal İşitme Cihazı Hakkında

14-08-2020

1.İşitme Kaybı Nedir?

İşitme sisteminin bir veya birden fazla yerinde genel olarak ilerleyen yaşa, genetik faktörlere,yaşanılan travmaya ve gürültü gibi çevresel faktörlere bağlı olarak yaşantınızda sesleri ve konuşmalarınızı duyup anlamanızda yaşadığınız zorluklar, çocukların dil gelişiminin yaş gruplarına göre ilerlememesi işitme kaybıdır.

2.İşitme Cihazı Nedir ?

Kaynaktan çıkan sesin, işitme kaybının neden olduğu zorlukları telafi etmek, işitme kayıplı bireyin duyabileceği seviyeye getiren amplifikasyon yaklaşımlarıdır.

İdis kliniklerimizde bulunan uzmanlarımız ile birlikte işitme kaybınız, kaybınıza uygun cihazlar ve bu süreçteki uygulamalarımız için detaylı bilgiler  ve çözümler sunulmaktadır.

 2.1. Etkili İşitme Cihazı Uygulaması

Klinik uygunluğun bulunduğu durumlarda cihaz uygulaması yapılabilir.

İşitme cihazının temel amacı, işitsel verileri işitme kayıplı kişinin etkili olarak kullanacağı, en çok rahat edilen şiddet seviyesinde ses oluşturmak ve konuşma anlaşılırlığı ile birlikte yaşam kalitesini artırmaktır.

  1. Dip Kanal İşitme Cihazı

3.1. Dip Kanal İşitme Cihazı Hakkında

Dip kanal işitme cihazı, dış kulak kanalınızın tamamen içine yani kemik kısmına doğru  , kulak zarının birkaç mm önüne yerleştirilen, işitme cihazının tüm parçaların bir ünite içinde olduğu cihazlardır.

İşitme teknolojisi ilerledikçe kullanıcıların kolay kullanıp doğru  uygulama yapabilmesi, konuşma anlaşılırlığının artması bu süreçte işitme cihaz ile feedback(ötme) önlenmesi, oklüzyon(tıkanıklık) etkisinin mümkün olduğu kadar azaltılması, estetik açısından kişisel isteklere uygun olması memnuniyeti artırmıştır.

Dip kanal işitme cihazlarının kanalınızın kemikli kısmında yerleşimi cihazın hareketini azaltarak cilten kaymasını, tahrişi önler.

Estetik olarak avantaj sağlamasının yanında bazı dip kanal işitme cihazlarının bakım rutinleri azaltılarak belirli popülasyondaki kullanıcılar ve adaylar için uygundur.

Kulağınızın anatomik yapısının özelliklerini kullanarak, sesin kaynağından kulak zarınıza kadar gelen aşamasında kulak kepçenizin ve kulak kanalınızın sesi doğal filtreleme özelliği ile cihazınızın işitmeyi kolaylaştırmasına yardımcı olur.

3.1.2.Dip Kanal İşitme Cihazları Görünür Mü?

Dip kanal işitme cihazları kulak kanalının 2. kıvrımına yakın veya 2. kıvrımında kemik kısmında yer alan, kulak dışına parçası görünmeyen işitme cihazlarıdır. 

  1. Dip Kanal İşitme Cihazını Kimler Kullanabilir?

İşitme kaybı olan ve klinik değerlendirmeler sonucu uygunluğu olan herkes işitme cihazı kullanımına adaydır. Dip kanal işitme cihazı kullanımı için ise kulağın anatomik yapısının uygun olup olmadığı, dış kulak kanalı genişliğinin uygunluğu ve işitme kaybınızın kontrolleri, uygunluğu sonucu dip kanal işitme cihazı uygulamanız yapılır.

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar kulak zarınızın sağlamlığı, orta kulaktaki kronik enfeksiyon durumları ve orta kulak yapılarının durumu gibi durumlarda dip kanal işitme cihazı uygun değildir.

Çok hafif dereceli işitme kaybından orta dereceli işitme kaybınıza kadar uygundur.

Adayların işitme cihazını kullanım becerileri, el-göz yetenekleri önemlidir.

4.1.Çocukların Kullanımı Uygun Mudur?

Çocuğunuzun büyüme ve gelişim süreçleri embriyo döneminden başlayarak devam eden bir süreçtir. Bu süreçte işitme sisteminin ve kulak yapılarının gelişiminin zamanla değişmesi nedeniyle dip kanal işitme cihazı çocuğunuz için uygun değildir.

4.2.Hafif ve Orta Dereceli İşitme Kaybının Etkileri Nelerdir?

Yüksek sesli konuşmaları duyabilirsiniz. Gürültülü ortamlarda konuşma seslerini anlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bazı kişilerde konuşmada bozukluk görülebilir. Daha detaylı bilgiler için kliniklerimizdeki uzmanlardan destek alabilirsiniz.

  1. Dip Kanal İşitme Cihazı Etkileri

5.1.Dip Kanal İşitme Cihazının Faydaları

-Dip kanal işitme cihazının kulak kanalınıza derin yerleşiminden dolayı kulak kanalınızın dışından görünmez.

-Dış kulak kanal izinize, yapısına uygun olarak yapılır.

 -İşitme cihazı ve kulak zarı arasında küçük bir hacim kaldığından dolayı seslerin basıncının  artması ile  daha az kazanç verilerek ve buna bağlı olarak feedback(ötme) sesi azaltılmış olur.

-Kulak kanalızın kemik kısmına yerleştirildiği için oklüzyon (tıkanıklık) hissi azalır.

-Kulak zarına yakın yerleşimi sayesinde arka planda oluşan gürültüler azaltılabilir.

 -Dış kulak kanalınızın içine tamamen oturdukları ve hava akımı alanından uzak olduğu için rüzgar sesinden kaynaklanan rahatsızlıklar azaltılabilir.

 -Telefon kullanımında, kulaklık kullanımında, gözlük ve steteskop kullanımı için sizlere kolaylık sağlar.

-Uyku, egzersiz gibi durumlarda dip kanal işitme cihazınızı çıkarma ve kaybolma durumları en aza indirgenmiştir.

-Kulağın doğal anatomik yapısı kullanılarak, kulak kepçesinin ve kulak kanalının seslerin lokalizasyonu (yön belirlemesi) ve şiddeti kullanılarak daha doğal dinleme sağlanır.

-Hastanın terleme oranı, buşon, mantar oluşumu ve dış kulak kanalının yapısına, oluşan enfeksiyonlara göre kulakta aşınma, nem alma, yıpranma değişkenlik gösterir

5.2. Dip Kanal İşitme Cihazının Sınırlamaları

-Kulağınızın dışına doğru bir parçası görünmez, bu yüzden yerinden çıkartmakta güçlükler oluşabilir.

-Kulak kanalınız dar veya çok kısa ise kullanımı zor olabilir.

-Kulaktaki buşonla tıkanması ile cihazınızda hasara neden olabilir.

-Çok ileri derecede işitme kayıplar için yeterli kazanç sağlanamaz.

-Kulak akıntısı, kronik orta kulak problemleri, kulak zarı ile ilgili problemleri olan kişiler için kullanılmamalıdır.

-Dijital işlemleme ve 2.4 Ghz gibi bazı bağlantı özellikleri açısından kullanımı sınırlıdır.

 

ODYOLOG NAZLI AYDIN 

Kaynakça

1-Harvey DİLLON,Hearing Aids (Second Edition),2020

isitme-cihazi-nereden-alinir

23-07-2020

İşitme zorluğunu aşmak için Kulak Burun Boğaz bölümüne gittiniz ve muayene olup, işitme testi için yönlendirildiniz. İşitme tesiti nerede yapılır? İşitme cihazı nereden alınır?
isitme-cihazi-secimi-neden-onemlidir

08-07-2020

İşitme kayıplı bireylerin işitme cihazını kullanmaması veya geciktirmesi işitmenin ve anlama kaybının artmasına ve hatta işitme yetisinin tamamen kaybetmesine sebep olabilir.
isitme-cihazi-kulanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

28-08-2020

İşitme cihazı , işitme kayıplı bireyin duymakta zorlandığı sesleri uygun bir biçimde yükselten elektronik aletlerdir.