Devlet Ödemesi

İdis İşitme Merkezlerimiz SGK sözleşmeli hizmet sunmaktadır. Bu kapsamda SGK güvenceniz varsa, satın alacağınız işitme cihazı bedelin bir kısmı SGK tarafından tarafımıza ödenmektedir. İşitme cihazı bedeli ile ilgili SGK ödemesinden yararlanmanız için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekmektedir.

SGK 18 yaş üzeri kişiler için Brüt 750 TL işitme cihazı geri ödemesi yapmaktadır. Çalışan için %20, emekliler için %10 kesinti yapılmaktadır.

 • 0-4 yaş
  Veli çalışan net 1080 TL, veli emekli net 1215 TL
 • 5-12 yaş
  Veli çalışan net 960 TL, veli emekli net 1080 TL
 • 13-18 yaş
  Veli çalışan ise net 900 TL, veli emekli net 1012,50 TL
 • 18 yaş üzeri
  Çalışan net 600 TL, emekli net 675 TL
 • İki işitme cihazı ödemesi
  Çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK geri ödemesi iki katına çıkmaktadır. 18 yaş üzeri yetişkinlerde ise önce bir cihaz verilerek 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılıp geri ödeme alınabilmektedir.

İşitme cihazı satin alacak kişinin öncelikle Sağlık Kurulu Raporu çıkartması ve Reçete yazdırması gerekmektedir ve bu evrakları ile bize belirtilen geçerlilik süresi içinde başvurması gerekmektedir. Reçete 10 iş günü, Rapor 2 ay süre ile geçerlidir. SGK yukarıda belirtilen rakamlar dahilinde hasta rapor, reçete ve işitme cihazı faturasına istinaden tarafımıza ödeme yapmaktadır. SGK ödemesi ile İşitme cihazı bedeli arasında kalan rakam işitme cihazını satin alan kişi tarafından tahsil edilmektedir.

Rakamlar 01.07.2017 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre belirlenmiştir.

Geçmiş geri ödemenizin tarihini öğrenmek ya da mevcut geri ödemenizi takip etmek için SGK İl Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

porn porn